BAUER, T. Anténa s nízkošumovým zesilovačem pro pásmo VHF [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Kasal, Miroslav

Pan Tomáš Bauer řešil v rámci své diplomové práce anténu s předzesilovačem pro příjem signálů meteorologických družic na nízké oběžné dráze. Ač bez zkušeností, naučil se základům vf elektroniky a postupně zvládl i složitější návrhy v prostředí ANSOFT HFSS a Designer. Pro danou aplikaci vybral anténu typu "Lindenblad", navrhl ji a simuloval její vyzařovací vlastnostnosti. Předzesilovač navrhl s pseudomorfickým HEMT a dosáhl vynikajícího šumového čísla. Během řešení projektu byl velmi aktivní, na projektu soustředěně pracoval a dbal mých rad a připomínek. Přes drobné chyby se celkově se jedná o velmi úspěšnou práci.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 48/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 19/20
Formální zpracování práce A 18/20
Využití literatury A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
94

Posudek oponenta

Šebesta, Jiří

V práci je prezentován rozsáhlý rozbor návrhu nízkošumového předzesilovače s P-HEMT tranzistorem a antény typu Lindenblad pro pásmo 137 MHz. V první části diplomant provedl podrobný návrh předzesilovače s využitím návrhového systému Ansoft Designer a AppCAD, zesilovač realizoval, odladil a provedl jeho komplexní měření. Naměřené parametry odpovídají simulacím. Vstupní obvod - šumové přizpůsobení tranzistoru řešil pomocí jednoduchého gama článku, šumové přizpůsobení tranzistoru je dobré (Obr. 1.6 a Obr. 1.15), bohužel výsledné impedanční přizpůsobení vstupu však není dostatečné (s11 měřené cca -2,6 dB, Tab. 1.10). Výstupní obvod diplomant řešil jako filtr se dvěma kapacitně vázanými rezonančními okruhy. Obvod splňuje požadavky na filtraci nežádoucích pásem (především pásmo 88 - 108 MHz), avšak impedanční přizpůsobení na výstupu zesilovače (naměřené s22 okolo -5,5 dB, Tab. 1.10) není nejlepší. Ze změřených frekvenčních závislostí s-parametrů zesilovače je patrné, že zesilovač není zcela doladěn (dvě maxima přizpůsobení výstupu na frekvencích cca 135 MHz a 143 MHz). Možnou příčinou je rozladění nebo spíše rozlaďování rezonátorů ve výstupním filtru, měření širokopásmové (Obr. 1.13) nesouhlasí s měřením úzkopásmovým (Obr. 1.14). Ve druhé části diplomant provedl návrh antény Lindenblad včetně potřebné symetrizace a přizpůsobení s využitím návrhového systému FHSS a AppCAD, anténu realizoval a provedl měření přizpůsobení. Ze změřené kmitočtové závislosti s11 (Obr. 2.13) je patrný posuv nejlepšího přizpůsobení antény na frekvenci cca 143 MHz. Možné příčiny a případné úpravy rozměrů antény či napájecích vedení nejsou v práci dále diskutovány. V rozsahu pracovního pásma dosahuje anténa hodnot PSV okolo 2, což je ještě přijatelné. Vlastní text práce je logicky uspořádán, práce obsahuje minimum překlepů, avšak řadu terminologických nepřesností a především poměrně komplikované a netechnické vyjadřování. Přesto lze práci označit jako zdařilou, diplomant odvedl kus poctivé práce a výsledky prokazují jeho schopnost samostatně řešit inženýrské úkoly.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B 17/20
Odborná úroveň práce B 40/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 18/20
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
B
Body
83

Otázky

eVSKP id 22312