KRÁL, M. Návrh válcového přípravku pro určování směru výztužných vláken v aortě v jejím deformovaném stavu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Burša, Jiří

Student pracoval na bakalářské práci dlouhodobě a systematicky. Již při formulaci zadání přišel s vlastním návrhem konstrukčního provedení přípravku se zcela jinou koncepcí, než byla původně zamýšlená, což umožnilo rozdělení původního zadání formulovaného vedoucím na dvě zcela nezávislá zadání. Bezprostředně po formulaci zadání začal pracovat na konstrukci přípravku a tvorbě výkresové dokumentace, takže mohla být zadána ještě v prosinci do výroby. V průběhu výroby pokračoval v konzultacích jak s vedoucím práce, tak s pracovníky dílen ÚST, aby byly řešeny průběžně se vyskytující technologické a konstrukční problémy, které jsou nedílnou součástí výroby každého unikátního výrobku. Jeho rešerše se zabývá mechanickými vlastnostmi měkkých tkání, především stěny aorty a vlivem kolagenních vláken. Návrh přípravku je detailně promyšlen včetně postupu měření a manipulace se vzorkem. U nejzatíženějších součástí je podepřen výpočtem napětí, aby nedocházelo k jejich trvalé deformaci. Vyrobený přípravek student nejprve otestoval na vzorku gumy a poté i na vzorku prasečí aorty. Bylo ověřeno, že maximální deformace vzorku v axiálním směru je vyšší než požadováno, zatímco v obvodovém směru je poněkud menší, což je dáno odlišnými rozměry testovacího vzorku aorty. Provedené zkoušky plně potvrdily funkčnost přípravku pro požadovaný účel a tento bude na pracovišti nadále používán při výzkumu mechanických vlastností stěny aorty a určování orientace kolagenních vláken v její stěně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Vaverka, Jiří

Pan Martin Král začíná svou bakalářskou práci teoretickým úvodem, ve kterém je čtenář srozumitelnou formou seznámen s obecnými vlastnostmi pojivových tkání, základní strukturou kardiovaskulárního systému a především se strukturou a mechanickými vlastnostmi stěny aorty. Biologické poznatky jsou zahrnuty v rozumné míře, aniž by technicky zaměřeného čtenáře unavovaly přílišnou podrobností. Na mnoha místech textu je naopak patrná tendence autora věnovat se především popisu mechanických vlastností, dávat je do souvislosti s vnitřní strukturou tkání a celkově pojmout danou problematiku spíše z inženýrského pohledu. Kladně hodnotím také začlenění odstavce vysvětlujícího princip fixace měkkých tkání pomocí formaldehydu, zejména pak cennou poznámku o omezené účinnosti tohoto postupu. V návrhové části práce jsou nejprve podrobněji diskutovány požadavky na navrhovaný přípravek a v návaznosti na ně autor představuje svůj konstrukční návrh a vysvětluje princip funkce navrženého přípravku. Z celé kapitoly jde cítit snaha o logickou návaznost a srozumitelnost textu. Ve výpočtové části je proveden výpočet minimálního průměru bodců sloužících pro uchycení vzorku, tak aby nedošlo k dosažení mezního stavu pružnosti. V tomto výpočtu však trochu překvapivě není nijak zohledněno navržené vychýlení osy bodců o 15° od normály k povrchu (viz obr. 3.11). Místo toho jsou zde bodce uvažovány kolmé k povrchu. Vzhledem k tomu, že zmíněné vychýlení je relativně malé, je chyba způsobená tímto zjednodušením poměrně nevýznamná, v práci mi ale chybí nějaký komentář, z něhož by bylo zřejmé, že autor chápe, jak naklonění bodce ovlivní jeho namáhání, a že si přijaté zjednodušení uvědomuje. Jelikož je navíc řešená část bodce jen asi 4x delší než vypočítaný průměr, lze také očekávat zvýšený vliv posouvající síly, a proto by bylo vhodné výpočtem ověřit, že bezpečnost součásti je skutečně určena normálovým napětím od ohybového momentu a nikoliv smykovým napětím od posouvající síly (viz doplňující otázka). I přes použité zjednodušení lze ale autorův postup považovat za adekvátní a zvolená hodnota průměru je zárukou dostatečné bezpečnosti. V poslední kapitole je experimentálně ověřena funkčnost hotového přípravku vyrobeného na základě autorem vypracované výkresové dokumentace, která je k práci taktéž přiložena. V závěru kapitoly je provedena kvalitní diskuze, v níž autor prokazuje schopnost kritického zhodnocení získaných experimentálních výsledků, identifikuje možné zdroje nepřesností a navrhuje opatření pro jejich eliminaci. Celkově považuji bakalářskou práci pana Martina Krále za velmi zdařilou. Autor dokázal dovést svůj projekt až do úspěšné realizace a funkčnost výsledného přípravku ověřil pomocí experimentu. Při studiu náročné problematiky vycházel z kvalitní literatury, přičemž asi polovina uvedených knih a odborných článků je psána v anglickém jazyce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 108912