JARUŠEK, J. Transparentní a semi-transparentní tenké vrstvy pro bioelektroniku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Gablech, Imrich

Předmětem diplomové práce studenta Bc. Jaromíra Jaruška byly transparentní a semi-transparentní tenké vrstvy pro bioelektroniku. Teoretickou část student vypracoval zcela samostatně s využitím velkého množství zahraniční odborné literatury. Tato část práce je značně rozsáhlá a sepsána je do přehledného celku. Student v úvodu popisuje bioelektronická rozhraní, vznik elektrických signálů buněk a také popisuje různé typy rozraní pro in vivo a in vitro aplikace. V další části teoretické práce se zaměřil na popis vhodných materiálů a také na metody jejich přípravy a materiálovou analýzu. Praktická část je napsána jasně a srozumitelně a obsahuje několik klíčových experimentů, které byly zásadní pro posouzení vlastností připravených materiálů a struktur. Student provedl charakterizaci mnoha vzorků a na základě získaných dat učinil logické závěry, čímž prokázal své pochopení dané problematiky a vynikající orientaci v ní. Hlavní část práce byla zaměřena na návrh, výrobu a charakterizaci transparentních elektrodových polí pro in vitro aplikace. Student porovnával vlastnosti těchto elektrodových polí zhotovených z různých materiálů. Hlavní náplň práce tak tvořila výroba a charakterizace průhledných čipů. Celková kvalita práce svědčí o tom, že student dané problematice výborně rozumí. Formální zpracování diplomové práce je na velmi vysoké úrovni a vytknout lze jen několik překlepů. Práce obsahuje závěry a výsledky, které budou důležité pro další výzkum v tomto oboru a budou zahrnuty do plánované publikace. Student některé výsledky prezentoval na studentské soutěži EEICT 2024, kde obsadil třetí místo. Vzhledem k uvedeným skutečnostem práci doporučuji k obhajobě u státní závěrečné zkoušky a hodnotím výslednou známkou A – 96 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
96

Posudek oponenta

Fohlerová, Zdenka

Předložená diplomová práce Jaromíra Jaruška se zabývá optimalizací parametrů naprašování tenkých vrstev ITO a TiN k dosažení optimální kombinace transparentnosti a nízké impedance deponovaných vrstev pro následnou výrobu (semi-) transparentních multielektrodových polí. Význam transparentnosti elektrod spočívá ve zlepšení mikroskopického pozorování studovaných buněk, ale domnívám se, že hlavní důvod lze spatřovat ve vytváření platformy umožňující stimulovat buňky a detekovat signály prostřednictvím jak světla, tak elektricky, popř. využití jejich kombinace. Toto je studentem v podstatě v práci opomíjeno a je to velká škoda, protože o této problematice a výrobě transparentních in vitro a in vivo elektrodových systémů na různých substrátech bych si představila věnovaní části teoretického úvodu. Praktická část byla určitě časově náročná (i když týmová), především z hlediska optimalizace parametrů naprašování ITO a přístrojovou dostupností, což bylo v určité fázi obejito použitím komerčních produktů. Práci celkově hodnotím kladně, splnila požadavky zadání i rozsah, je zde viditelná dobrá práce s literaturou v teoretické části a v práci není mnoho gramatických chyb. Drobnou připomínku mám k motivaci práce (viz. otázka 2) a k výsledkům, které by mohly být diskutovány s dostupnou literaturou. Práci doporučují k obhajobě a navrhuji hodnocení A.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 159932