HRNČÍŘ, T. Zobrazování alarmových hlášení systému SIMOTION prostřednictvím OPC AE [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Zezulka, František

Úkolem Bc. Tomáše Hrnčíře byl vývoj SW pro zobrazování alarmových hlášení ze systému SIMOTION ve vizualizačním prostředí WinCC. Konkrétně šlo o realizaci SW rozhraní mezi alarmovými hlášeními řídicího systému pohonů (SIMOTION) a SW prostředím WinCC prostřednictvím rozhraní OPC AE. Zadání bylo jak časově, tak odborně náročné. Student musel prostudovat důkladně systém Simotion, OPC a WinCC a vytvořit a implementovat odpovídající program, což bylo dost náročné. Sám výrobce řídicího systému Simotion má tento produkt již delší dobu v plánu. Diplomant prokázal velmi dobré schopnosti a znalosti potřebné pro návrh, realizaci a testování daného SW rozhraní. Práci se věnoval s velkým úsilím a pracoval efektivně. Prokázal potřebnou samostatnost, postup včas a pravidelně konzultoval v zadávající firmě COMPAS s.r.o. Žďár nad Sázavou i u vedoucího práce na UAMT FEKT. Projevoval dostatečnou iniciativu. Během práce na zadání se nesetkal se zvláštními obtížemi. Práci dokončil před stanoveným termínem s dostatečnou časovou rezervou. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím : výborně/ 90

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 45/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 18/20
Formální zpracování práce B 17/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Hajátko, Pavel

Zpracování této diplomové práce dle zadání znamenalo poměrně značné nastudování a orientaci v mnoha softwarových komponentách. S tím souvisí velká časová náročnost i náročnost na odborné znalosti autora diplomové práce. Z pohledu zadání lze konstatovat splnění zadání. Zajímavé by bylo i popis reálné aplikace, na kterém by byly výsledky práce aplikovány. Jak již bylo zmíněno v předchozím, tak zpracování práce vyžadovalo znalosti v mnoha různých SW komponentách. Což znamená, že odborné znalosti autora diplomové práce jsou na velmi dobré úrovni. Zvolený způsob řešení lze označit za správný. Způsob řešení je jednoduchý, přehledný a využívá standardních systémových služeb jednotlivých komponent bez potřeby složitých speciálních funkcí. To zvyšuje stabilitu celého systému vyčítání alarmů a hlášení. Jediným problémem řešení, který zmiňuje i sám autor diplomové práce, že vizualizace WinCC kontroluje a případně vyčte alarmové hlášení z VB programu (OPC AE klient) s časovou periodou. Což znamená, že i když není žádné alarmové hlášení, tak stále vizualizace WinCC kontroluje, zda není nějaký alarm. Což zbytečně zatěžuje vizualizaci WinCC a tím i PC, na kterém WinCC a VB program běží. Vhodnější by bylo, kdyby vizualizace WinCC provedla vyčtení alarmu z VB programu pouze, pokud je nějaký alarm aktivní. Nejedná se však o nějaký závažný problém. Diplomová práce je zcela jednoznačně prací autora, protože bylo nutné vytvořit a vyzkoušet pomocné funkce a dále bylo nutné správně nakonfigurovat jednotlivé SW komponenty. Přičemž možností, jak toto provést je celá řada. Způsob vyčítání alarmů do WinCC z řídícího systému SIMOTION není nikde popsáno a ani jej firma SIEMENS doposud neposkytuje ve svých SW balících. Co se týká formální stránky práce, lze říci že je práce kromě drobných slovních chyb v textu v pořádku. Na závěr lze říci, že autor diplomové práce při řešení zadání projevil dobré odborné znalosti v oblasti průmyslové automatizace a komunikací. Dále autor práce projevil výborné schopnosti při orientaci a využití různých SW balíků a různých technologií. Diplomovou práci hodnotím dle klasifikačního stupně ECTS známkou A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 46/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 19/20
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
A
Body
93

Otázky

eVSKP id 30876