FUKSA, T. Paralelizace výpočtů pro zpracování obrazu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Petyovský, Petr

Zadání diplomové práce patřilo svým rozsahem mezi obtížné. Student během plnění zadání diplomové práce nastudoval znalosti z oboru paralelizace výpočtů a počítačového zpracování obrazu. Diplomant získal i praktické zkušenosti při návrhu a implementaci řešení pomocí několika akceleračních nástrojů a knihoven: nVidia CUDA, OpenMP, Intel IPP. Práci věnoval velké množství času. Pracoval iniciativně, samostatně a své průběžné výsledky prezentoval v průběhu celého studia. Všechny body zadání byly splněny. Na základě nastudovaných znalostí student definoval výhody a omezení jednotlivých akceleračních nástrojů, realizoval demonstrační příklady a vyhodnotil dosažené výsledky (kap. 2-4). Diplomant dále zvolil vhodnou nosnou úlohu z oblasti zpracování obrazu, kterou se stala detekce úběžníku vozovky pomocí metod texturní analýzy (kap. 5). Závěrečná kapitola je věnována zhodnocení dosažených výsledků a uzavření problematiky. Student věnoval řešení práce dostatek času, jednotlivé úkoly si hlavně v počátcích řešení práce vhodně rozvrhl. V závěru práce se ale dostal do časové tísně, kterou ale zvýšeným úsilím dokázal překonat. Dosažené výsledky i formální zpracování práce jednoznačně svědčí o inženýrských schopnostech studenta. Předložené práci navrhuji hodnocení: výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 48/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 19/20
Formální zpracování práce A 20/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
97

Posudek oponenta

Macho, Tomáš

Hlavním úkolem diplomanta bylo porovnat efektivnost nasazení metod paralelních výpočtů zejména v aplikacích zpracování obrazu. Konkrétně bylo požadováno srovnání paralelizace pomocí grafických procesorů (GPGPU), knihovny primitiv Intel IPP a pomocí programového rozhraní OpenMP. Úroveň zadání odpovídá požadavkům kladeným na diplomovou práci. Diplomant v práci stručně popsal princip každé z výše uvedených metod, jejich výhody a nevýhody. Jako testovací algoritmy použil: výpočet Hausdorffovy vzdálenosti, výpočet vektoru exponenciálních funkcí, manipulaci s řetězci, násobení matic a operaci dilatace obrazu. Jako komplexní úlohu pro demonstraci výhod použití masivní paralelizace diplomant zvolil analýzu textury vozovky pro hledání cesty při navigaci mobilního robota. Zvolené testovací algoritmy, metody vyhodnocování spotřebovaného strojového času i presentaci výsledků považuji za správné. Práce je na vysoké odborné úrovni, je logicky členěná, ke grafické a jazykové úrovni nemám vážnějších výhrad. Výjimečně lze v práci najít pouze některé nevhodné technické termíny. Oceňuji, že diplomant v práci popisuje převážně výsledky vlastních testů rychlosti paralelizovaných algoritmů a zbytečně neopisuje informace, které lze snadno najít v dokumentaci k jednotlivým softwarovým nástrojům a knihovnám na internetu. Předloženou práci pana Bc. Tomáše Fuksy doporučuji přijmout k obhajobě a navrhuji ji hodnotit známkou výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 47/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 20/20
Formální zpracování práce A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
96

Otázky

eVSKP id 39173