BUČKO, O. Efektivní řízení technologií budov s důrazem na měření vlhkosti a koncentrace CO2 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Diplomová práce pana Ondreje Bučka se zabývá návrhem měřicího systému pro měření teploty, vlhkosti a koncentrace CO2 v budovách. Hlavním úkolem bylo sestavit a zprovoznit měřicí přípravek, navrhnout a vytvořit online vizualizaci dat s možností nastavení základních kritérií zobrazování a diskutovat možnosti využití změřených dat pro řízení technologií budov, optimalizaci spotřeby energií. Student měl pro měření využít a ověřit vlastnosti prototypu snímače, který poskytla firma TECO a. s. ještě před uvedením na trh. Student k práci přistupoval zodpovědně, pracoval samostatně a dobře si práci časově rozvrhnul během celého semestru. S postupem řešení jsem byl seznamován na pravidelných konzultacích a diplomových seminářích. V průběhu práce si student samostatně zjišťoval potřebné informace i u společnosti TECO a. s. a využil konzultaci se společností, která se zabývá programováním PLC. Z důvodu uzavření školy nebylo možné provést dlouhodobé měření v učebnách se studenty, takže studentovi chyběla data, která by mohla přispět k lepšímu zpracování posledního bodu zadání. I přesto mohl být tento bod, který se týkal právě návrhu řízení technologií, zpracován lépe a více do hloubky například na scénářích chování budovy. Dále bych vytknul způsob zpracování srovnávacího měření snímačů s přesnějším přístrojem, měla by zde být uvedena přesnost použitých ověřovacích měřidel a širší diskuse naměřených výsledků. Na druhou stranu je část práce, věnovaná vizualizaci dat velmi dobře zpracovaná a je vidět, že si s ní student velmi dobře poradil a věnoval jí hodně času, i když v této oblasti neměl žádné předchozí zkušenosti, teoretická část práce je také na dobré úrovni. Přes výše uvedené nedostatky je úroveň práce velmi dobrá, splňuje všechny body zadání a doporučuji ji k obhajobě s hodnocením B (81 b)
Předložená diplomová práce se zabývá problematikou měření parametrů vnitřního klimatu budov a možnosti efektivního řízení budov v závislosti na těchto parametrech s cílem energetických úspor. Práce svým obsahem odpovídá bodům zadání, ale k zpracování některých bodů mám výhrady. Z hlediska struktury a návaznosti jednotlivých částí je práce na dobré úrovni. V teoretickém úvodu autor popisuje hodnocení vnitřního prostředí budov, veličiny jakou jsou relativní vlhkost a koncentrace CO2 z pohledu jejích vlivu na lidské zdraví a metody měření. Dále popisuje systém foxtrot a software Mosaic, které představují základ měřícího přípravku. Praktická část práce popisuje postup sestavení a zprovoznění měřícího přípravku, včetně schématu zapojení. Dále podrobně popisuje řešení vizualizace naměřených dat, které považuji za největší přínos. Možnost využití dat o vnitřním klimatu budovy pro snížení energetické náročnosti budov je řešeno jen „hypoteticky“ a postrádám zde ukázku na konkrétní aplikaci nebo teoretickém modelu a výpočet energetické bilance. K práci mám dále následující připomínky: - na str. 15 v Tab. 2.1 jsou zaměněny hodnoty pro sloupce „Fajčiarska a nefajčiarska oblast“ - na str. 23 je překlep v názvu kapitoly: Místo Psychometrická má být Psychrometrická metoda - na str. 25 v kap. 4.1. autor popisuje vznik CO2 dýcháním, uvedená rovnice 4.2. ale uvádí vznik CO2 prostřednictvím respirace a nevystupuje zde adenosintrifosfát, jak uvádí autor v textu - v kap. 7.1.2. postrádám jakékoliv zhodnocení rozdílů mezi naměřenými hodnotami naměřenými jinými přístroji, stanovení chyby měření a návrh softwarové kalibrace nebo korekce měření senzorů. Použité přístroje jsou nedostatečně zdokumentovány. Tomuto zhodnocení se autor nevěnuje ani v závěru. Tento závažný nedostatek výrazně omezuje uplatnění přípravku pro praktické řízení vnitřního prostředí budov. - některé části elektronické přílohy (skripty v jazyce python) nejsou v práci vůbec popsány Po formální stránce je práce na velmi dobré úrovni. Úroveň snižuje horší kvalita převzatých obrázků 3.1 a 3.2. a malý počet překlepů. Práce přináší nové poznatky hlavně z pohledu softwarového řešení vizualizace a zpracování naměřených dat, čím do budoucna přispěje k řešení podobných projektů. Použitá literatura odpovídá problematice práce, ale v některých kapitolách, chybí odkazy na zdroje. Množství použitých zdrojů je značné a seznam odpovídá normě ISO 690. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm D (62 bodů).
eVSKP id 134897