STRAŠEK, P. Monitor napájecí sítě [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Student měl za úkol navrhnout a zrealizovat mikrokontrolérový systém pro vícekanálové monitorování parametrů napájecí sítě (230VAC). Úkolem bylo vytvořit funkční vzorek založený na vývojové platformě Raspberry PI, které je vybavena doplňujícími vstupními obvody a programovým vybavením. Student navrhnul elektronickou koncepci, zrealizoval a oživil DPS, vytvořil programové vybavení a otestoval a demonstroval funkci. Koncepce i realizace plní požadavky na laboratorní využití pro základní testy. Student pracoval samostatně a řešení je vlastní prací studenta. Student využíval konzultací v nutné míře, pracoval především samostatně a do řešení i koncepce vložil především vlastní znalosti a invenci. Řešení HW i programového vybavení plní v nutné míře všechny body zadání diplomové práce a odpovídá vlastní práci studenta. Student řešení věnoval přiměřené množství času. Samostatná práce studenta, realizace i textová práce odpovídá nárokům na diplomovou práci a proto práci doporučuji k obhajobě.
Diplomant, pan Strašek, se ve své práci zabýval návrhem a realizací monitoru napájecí sítě založenému na mikrokontrolérové platformě. Zadání práce je poměrně komplexní problematikou, neboť zahrnuje návrh koncepce, realizaci HW i SW, měření a vyhodnocení dat. Student nejprve provedl rešerši základních parametrů napájecí sítě, společně s rešerší dostupných analyzátorů sítě a jejich parametrů, což popsal v kapitole 1. Zde mám jen připomínku k obrázkům, které jednak postrádají osy a popisky a rovněž jejich kvalita není příliš vysoká. Dále pak ve vztahu 1.1 chybí popis symbolů (zejména zda se jedná o stejnosměrné veličiny, efektivní hodnoty, apod.) a zmínka, že se jedná o vztah pouze pro čistě odporovou zátěž. Kapitola 2 popisuje návrh koncepce systému a výběr vhodných komponent, kapitola 3 pak vlastní návrh elektroniky včetně DPS. Tuto část hodnotím poměrně kladně, chybí mi zde pouze popis, resp. zdůvodnění použití některých součástek, případně výpočet hodnot (např. odporu rezistorů, apod.). SW vybavení je poměrně přehledně a podrobně popsáno v kapitole 4 a nechybí ani ukázka výsledků zobrazených pomocí vytvořeného webového rozhraní (zde opět v grafickém znázornění průběhů chybí popisky os). Dále byla provedena jednoduchá kalibrace přístroje pomocí laboratorního zdroje. Zde by bylo vhodné provést rozvahu nad možnými chybami či nejistotami při kalibraci. Ověření funkčnosti bylo realizováno pomocí SW generátoru. Je zde uvedeno blokové schéma zapojení testovacího pracoviště s popisem, nicméně postrádám zde popis testovacích signálů a jejich parametrů. Stejně tak zde zcela chybí vyhodnocení výsledků testování dalších parametrů napájecí sítě popsaných v úvodní kapitole. Je zde pouze záznam signálu s napěťovými špičkami a stručný komentář. Celá tato kapitola by si tak dle mého názoru zasloužila podrobnější popis a zejména diskusi výsledků. V poslední kapitole je pak popsán a nafocen výsledný systém a jeho uložení do krabice. Práce je členěna do 7 kapitol (vyjma Úvod a Závěr), je sepsána v logickém sledu a rozsah jednotlivých kapitol (až na výjimky) je přiměřený. Převážnou část práce lze považovat za vlastní dílo diplomanta. Jedinou výtku mám k občasnému výskytu nepřesných či netechnických formulací. Po formální stránce mám pak několik drobných připomínek, a sice k rozsahu abstraktu (pouze 2 krátké věty), vyskytujícím se chybným odkazům (např. na str. 36 a 46) a k občasnému výskytu tzv. „bílých míst“ (např. na str. 27, 29, 35). Na druhou stranu však práce působí tak, že se student v dané problematice poměrně dobře orientuje a dle mého názoru tak svědčí o jeho inženýrských schopnostech.
eVSKP id 111092