PLOČEKOVÁ, N. Snímače pro elektromagnetickou detekci částečných výbojů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Drexler, Petr

Studentka Natália Pločeková se ve své bakalářské práci věnovala návrhu, numerické simulaci, konstrukci a experimentálnímu laboratornímu ověření snímače aktivity částečných výbojů, pracujícím v pásmu ultrakrátkých elektromagnetických vln. Navržený snímač byl úspěšně realizován. Výsledky získané z experimentálního ověření, jsou v dobré shodě s výsledky očekávanými na základě provedených simulací. Studentka při řešení postupovala se značnou vlastní iniciativou. Pravidelně problematiku a postup práce konzultovala. Sama navrhovala další možný postup v řešení. Nad rámec zadání navrhla provést ověření návrhu snímače pomocí full-wave simulátoru což provedla na kvalitní úrovni. Pomocí numerické simulace rovněž ověřila možnost zjednodušení experimentálního ověření snímače. To spočívalo v použití štěrbinové clony, která zároveň nahrazovala vlnovodovou aperturu danou konstrukcí spoje transformátorové nádoby a zároveň přechod štěrbiny transformátorové nádoby na vstupní aperturu samotného snímače. Aktivitu studentky při řešení hodnotím výborně. Rovněž tak odbornou obsahovou stránku práce. Přesto se v práci vyskytuje malé množství nedostatků. Jako například použití pojmu harmonic balance namísto harmonic steady state; absence vysvětlení volby pozice proudové sondy ve snímači jiné než plynoucí z analytického výpočtu nebo nejasný popis posledního bodu diskuse výsledků. Výběr literatury použité při řešení odpovídá aktuálnímu stavu problematiky. Z formálního pohledu je práce na odpovídající úrovni. Ojediněle se vyskytují ilustrace nižší kvality. Výtku bych měl k místy ne zcela správné anglické gramatice práce. Na druhé straně velmi oceňuji vlastní návrh studentky vypracovat práci v angličtině. A jelikož je text první anglicky psanou kvalifikační prací studentky lze toto akceptovat. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji 95 body.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Čáp, Martin

Práce studentky Natálie Pločekové splňuje formální požadavky na bakalářskou práci. Text je logicky strukturován s dostatečným pokrytím teorie detekce částečných výbojů. V praktické části jsou prezentovány výsledky EM simulací v porovnání s reálnými výsledky testovaných sond v navržené aparatuře. Volba parametrů popsaných senzorů i postup jejich ověření je v textu vhodně popsána a zdůvodněna. V páté kapitole je velká pozornost věnována simulaci elektromagnetického pole v místě vazby senzoru a těla transformátoru. Zde by bylo vhodné uvést taktéž použitou hodnotu permitivity použitého těsnění. Studentka dle výsledků simulací vhodně zvolila umístění sond v senzoru s ohledem na výslednou citlivost senzoru. Realizace těla senzoru je provedena s pevnou výškou 20 mm, jako optimum z výsledků simulací. Nejsou ale uvedeny výsledky pro menší výšky mezi 10 mm a 20 mm. Ty by bylo možné i experimentálně ověřit v konstrukci senzoru s nastavitelnou výškou. Vhodným doplněním konstrukce senzoru by byla též postupná změna rozměru při přechodu z těla transformátoru na senzor. Prezentované výsledky odpovídají teoretickým výpočtům i výsledkům simulací a dávají velký předpoklad pro výrobu prototypu senzoru pro prvotní testy na reálných transformátorech. Celkově je práce na dobré technické úrovni, studentka prokázala velký rozsah znalostí od simulací v prostředí ANSYS, konstrukci prototypu až po využití měřicí techniky pro ověření funkce senzoru. Kvalitu práce snižuje snad jen horší úroveň překladu, zvláště větné skladby a místy špatně volenými výrazy, které ale nemají dramatický vliv na vyznění dané části.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 151708