KOHUT, M. Přístupové a zabezpečovací systémy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. .

Posudky

Posudek vedoucího

Fiedler, Petr

Cílem práce bylo zejména provést rešerši v oblasti zabezpečovacích ústředen pro byty a rodinné domky a na základě rešerše navrhnout v podobě stavového automatu jádro menší zabezpečovací ústředny. V rámci semestrální práce byla studentem provedena především rešerše z příslušné ČSN normy, aniž by z výsledků rešerše byly provedeny nějaké závěry. Rešerše co se týče vlastností a způsobů ovládání běžně dostupných ústředen provedena nebyla. Proto bylo nutné rešeršní práci dokončit i v rámci bakalářské práce, což již bylo z větší části splněno. Bakalářská práce tak již obsahuje popis nejdůležitějších rysů zabezpečovacích ústředen. Literatura tedy byla použita v dostatečné míře, avšak nelze říct, že by použitá literatura byla přetavena v nějaký konkrétní výstup. Bohužel z rešerše nebyly vyvozeny ani sumarizovány závěry, které by sloužily jako podklad pro návrh koncepce činnosti zabezpečovací ústředny. Následně byl v samém závěru semestru studentem v souladu s instrukcemi od vedoucího navržen stavový automat jednoduché ústředny. Navržený stavový automat skutečně může sloužit jako kostra jednoduché ústředny, bohužel není jasné, z jaké koncepce stavový automat vychází ani jakou funkcionalitu si autor kladl za cíl dosáhnout. Rozvaha z hlediska funkčnosti ani návrh koncepce nebyl v zadání výslovně požadován a tedy z pohledu studenta zřejmě nebyl důvod něco takového dělat. Vlastnosti ústředny založené na navrženém stavovém automatu jsou tak zjistitelné jedině z popisu stavového automatu, nebo zkoumáním samotného stavového automatu. Je škoda, že rešeršní část tak, jak je provedena v bakalářské práci, nebyla již výsledkem semestrální práce, protože pak by byl dostatek času na koncepční přístup k návrhu stavového automatu. Předložená bakalářská práce tak může sloužit jako poměrně dobrý podklad pro další bakalářskou práci na podobné téma, ale nelze ji použít jako přímý podklad pro realizaci jádra skutečné ústředny. Autor prokázal, že je schopen samostatně pracovat na zadaných úkolech, ovšem k uspokojivému řešení zadání by musel projevit víc iniciativy a zájmu o problematiku a nepracovat jen s cílem minimalistickým způsobem splnit požadavky dané zadáním.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání D 30/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) E 10/20
Formální zpracování práce D 12/20
Využití literatury D 6/10
Navrhovaná známka
E
Body
58

Posudek oponenta

Bradáč, Zdeněk

Student měl provést analýzu zabezpečovacích systémů, jejich specifické funkce a činnosti. Dále měl student nastudovat nezbytné normy týkající se zabezpečovacích systémů. Posledním požadavkem na studenta bylo navržení a stavového automatu menší zabezpečovací ústředny. Zadání bakalářské práce se primárně zaměřilo na rešeršní činnost a návrh stavového automatu. Náročnost zadání byla nízká až průměrná. Student zřejmě nastudoval problematiku zabezpečovacích systémů a ústředen a provedl návrh stavového automatu zabezpečovací ústředny. Bohužel z textu není jasné, které části zadání až na návrh stavového automatu student splnil, jelikož textová část bakalářské práce připomíná strohý naprosto nečitelný kompilát z norem a internetových zdrojů bez jakéhokoliv vysvětlení či objasnění. Student správně zvolil jako první krok studium dokumentů a literární rešerši následovanou návrhem stavového automatu a jeho otestováním. Popis práce a činnosti studenta v bakalářské práci bohužel prakticky chybí. Student se v práci dopustil řady závažných chyb a provinění, textová část nemá formální náležitosti, obsahuje obrovské množství chyb a prohřešků a neobsahuje prakticky žádné myšleny studenta, Práce se jeví jako strohý kompilát bez jakékoli vypovídací hodnoty. Když už se objeví myšlenka studenta, potom si mnoho tvrzení si buď protiřečí, nebo je nepravdivých či zavádějících viz, některé příklady: str 5: "nelze vytvořit duplikát identifikačního prvku" str 6: "přístupové systémy na bázi RFID a čipových karet." str 7: "Pasivní karta pracuje jako vysílač (snímač) periodických pulsu do okolí." str 17: "Mezi anatomické vlastnosti patří například otisk prstu, oční duhovka, oční sítnice, tvář, písmo, chůze, DNA apod. Tato technologie člověka identifikuje rychle a spolehlivě." str 26: "K připojení většiny ústředen k pultu centralizované ochrany (PCO) slouží většina komunikačních zařízení." Textová část práce a její členění je v naprostém rozporu s běžnými představami o struktuře technického dokumentu, přičemž výtahu informací je věnována majoritní část práce a vlastním myšlenkám a invenci student naprosté minimum prostoru. Z práce vyplývá, že student v zásadě splnil požadavky zadání, avšak nedálnou částí bakalářského projektu je i bakalářská práce, která je na katastrofální úrovni.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání D 13/20
Odborná úroveň práce E 25/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse F 8/20
Formální zpracování práce F 4/10
Navrhovaná známka
E
Body
50

Otázky

eVSKP id 22577