MARO, I. Planární mono- a dipólové antény pro komunikaci po těle [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Raida, Zbyněk

Bakalářská práce byla koncipována jako vzájemné porovnání monopólových a dipólových antén z elektrických a magnetických vodičů pro komunikaci nad živou tkání. Vlastnosti antén měly být porovnány prostřednictvím simulací, vybrané antény měly být realizovány a experimentálně měly být ověřeny jejich parametry. V zadání práce jsem chybně uvedl, že monopóly a dipóly mají být navrženy pro komunikaci po těle. Správně mělo být uvedeno, že antény budou využívány v blízkosti těla pro komunikaci mezi uživatelem a vzdálenou jednotkou. Tomu odpovídá i koncepce studovaných antén – monopólů a dipólů rovnoběžných s povrchem těla. Pro vzájemné porovnání monopólových a dipólových antén student vybral magnetický dipól a elektrický monopól. Oba typy antén byly realizovány v širokopásmovém (motýlkovém) a meandrovém provedení s koplanárním napájením. Elektrické monopóly byly od tkáně odděleny umělým magnetickým vodičem (AMC), magnetické dipóly elektricky vodivou plochou. K realizaci byl vybrán meandrový štěrbinový dipól nad elektricky vodivou plochou a širokopásmový elektrický monopól nad AMC. Realizované antény byly proměřeny a výsledky měření byly porovnány se simulacemi. Zadání práce bylo splněno. Nicméně, mezi naměřenými a simulovanými parametry jsou výrazné odchylky. Příčina těchto odchylek není v práci dostatečně diskutována. Student pracoval na bakalářské práci samostatně, soustavně a se zájmem. O průběhu řešení práce jsem byl průběžně informován díky pravidelným konzultacím. Pravidelné konzultace ustaly ke konci semestru, takže jsem neměl možnost vyjádřit se k experimentům a nemohl jsem si přečíst finální text práce. Práce tudíž vykazuje řadu zbytečných nedostatků, které mohly být odstraněny. Práci z uvedených důvodů hodnotím jako dobrou.

Navrhovaná známka
C
Body
71

Posudek oponenta

Láčík, Jaroslav

Bakalářské práce je zaměřena na porovnání vlastností různých planárních širokopásmových monopólů a dipólů pracujících v blízkosti lidského těla v ISM pásmu 5,8 GHz. Vlastní text práce je psán slovensky a je rozdělen do šesti hlavních kapitol. V první kapitole student pojednává o nositelných anténách obecně. Bohužel, levá strana výrazu (2.1) není napsána správně. Student všechny vztahy v této kapitole čísluje ve tvaru (2.x), což mi nepřipadá správné (očekával bych číslování ve tvaru (1.x) vzhledem k tomu, že se jedná o 1. kapitolu). Ve druhé kapitole je pozornost zaměřena na návrh a porovnání různých typů dipólových antén. Model dipólu s rovnými rameny na obr. 2 není správný (napájení symetrické antény nesymetrickým vedením/konektorem). U prezentovaných směrových diagram na obr. 2.7 až 2.10 postrádám jasnou definici roviny prezentovaných vyzařovaných diagram (pohled z předu/ z boku není jednoznačný) včetně popisu os (veličina a jednotka). Navíc bych očekával, že student bude řešit i polarizační otázky antén. Dále postrádám simulovaný činitel odrazu antény Meander_GP z obr. 2.6. Třetí kapitola se zabývá návrhem dvou typů AMC povrchů a jejich využití u monopólových antén. V případě prezentovaných směrových diagramů antén mám k nim stejné výtky jako ke směrovým diagramům v kapitole 2 (viz výše). Navíc je očividné, že na obr. 3.11 není prezentován diagram antény v rovině H, ale v rovině E. V této kapitole postrádám vyšetření vlivu lidského těla na vlastnosti antén. Čtvrtá kapitola se zabývá vlivem ohybu u trojúhelníkové antény s AMC reflektorem a trojúhelníkové štěrbinové antény na jejich parametry, a dále provádí výpočet SAR pro obě struktury. Bohužel, obr. 4.4 mi připadá pro případ bez ohyby nekonzistentní s čímkoliv, co bylo dříve prezentováno v práci. Opět mám k prezentovaným směrových diagramům antén stejné výtky jako ke směrovým diagramům v kapitole 2 (viz výše). Pátá kapitola se zabývá realizaci a měřením trojúhelníkové antény s AMC reflektorem a trojúhelníkové štěrbinové antény. Postrádám vynesení simulovaných a změřených směrových diagram antény do stejného obrázku kvůli jejich porovnání a hlubší zhodnocení dosažených výsledků. Navíc z textu práce je zřejmé, že obr. 5.5 a 5.7 neprezentují směrové diagramy typu zisk, jak je uvedeno. Myslím, že je škoda, že nebyly provedeny žádné experimenty v blízkosti fantomu lidského těla. Šestá kapitola uzavírá předloženou práci. Dle mého názoru bakalářská práce je zpracována na nižší úrovni. Text práce obsahuje řadu věcných i formálních chyb. Teoretické znalosti studenta v oblasti antén se zdají být na nižší úrovni. Zadání práce lze považovat za splněné s uvážením jeho korekce (viz posudek vedoucího práce).

Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 133579