SVOBODA, J. Přímý číslicový frekvenční syntezátor [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Kasal, Miroslav

Diplomant Bc. Josef Svoboda, řešil v rámci svého diplomového úkolu přímý frekvenční číslicový syntezátor pro frekvenční rozsah do 100 MHz, s možností vnější synchronizace kmitočtovým standardem 10 MHz. Součástí úkolu bylo i vyřešení komunikace s hostitelským počítačem sériovou sběrnicí. Student neměl předchozí zkušenost s vf technikou ani s pokročilou číslicovou technikou. Přesto úkol zvládl a úspěšně vyřešil. Na konzultace chodil sporadicky, což jsem chápal v souvislosti s jeho studiem kombinovanou formou. Častější konzultace, zvláště v realizační fázi projektu, by však byly odvedenému dílu ku prospěchu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 48/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) C 15/20
Formální zpracování práce A 18/20
Využití literatury E 5/10
Navrhovaná známka
B
Body
86

Posudek oponenta

Šebesta, Jiří

V práci je prezentován vývoj, realizace a měření parametrů syntezátoru kmitočtu s DDS odvodem AD9951. V úvodní části jsou v práci diskutovány teoretické základy a principy frekvenčních syntezátorů. Ve druhé části diplomant provedl rozbor a návrh řešení DDS sytezátoru s obvodem AD9951 s možností nastavení výstupní frekvence z terminálového programu na PC prostřednictvím rozhraní RS232. Diplomant navržený systém realizoval, oživil a provedl příslušná měření. Některé subsystémy však nejsou navrženy příliš vhodně. Především výstupní zesilovač se ziskem 8 dB a použitou dvojicí výkonových vf. tranzistorů BFG135 není zcela opodstatněný. Dosažený výstupní výkon okolo +3 dBm (tj. 2 mW / 50 Ohm) je nepoměrně malý v porovnání s příkonem tohoto zesilovače (odhadem 150 mA * 12 V = 1,8 W), navíc je zesilovač zbytečně širokopásmový (oblast stovek MHz). Předpokladem úspěšné aplikace takového zesilovače je pochopitelně jeho dostatečná linearita, aby nedocházelo k výraznějšímu nárůstu vyšších harmonických a intermodulačních produktů. To však v práci prokázáno nebylo, diplomant mohl provést měření spektrální čistoty výstupního signálu i bez tohoto zesilovače, aby mohla být jednoznačně stanovena příčina nižšího potlačení těchto složek oproti katalogovým hodnotám. Dalším problémem je pokles úrovně signálu ke konci požadovaného rozsahu až o 5 dB, možná příčina není v práci dikutována. Vlastní text práce je uspořádán logicky, práce obsahuje drobné překlepy a terminologické nepřesnosti. Některé převzaté obrázky neodpovídají národním normám (např. Obr. 17) a jsou v horší kvalitě. V úvodu kapitoly týkající se vlastního hardwarového řešení chybí vhodné blokové schéma ozřejmující princip celého systému. Stěžejní výsledky měření spektrálních vlastností výstupního signálu mohly být vhodně shrnuty formou tabulky včetně garantovaných katalogových parametrů pro srovnání. Přes všechny uvedené výtky považuji celkově práci za zdařilou, diplomant prokázal schopnost úspěšně řešit ucelený projekt obsahující jak část hardwarovou, tak i softwarovou a experimentální ověřování.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání C 15/20
Odborná úroveň práce B 43/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Formální zpracování práce C 7/10
Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 21972