KOVÁČ, M. Stereofonní audio zesilovač ve třídě D a SD modulací pro laboratorní výuku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Kratochvíl, Tomáš

Úkolem studenta Martina Kováče bylo vytvořit návrh blokového schématu a obvodové struktury stereofonního zesilovače ve třídě D se Sigma-Delta modulací s doporučeným výkonem do cca 2 x 10 W a zatěžovací impedancí 4 ohmy. Nedílným zadáním bakalářské práce pak byla realizace funkčního prototypu, resp. laboratorního přípravku pro předmět Audio elektronika (BPC-AUD), experimentální ověření správné činnosti, kompletní konstrukční podklady a tvorba zadání laboratorní úlohy. Mohu konstatovat, že předložená bakalářská práce obsahuje požadovaný kompletní blokový a obvodový návrh i úspěšnou realizaci. Koncepce přípravku obsahuje standardní korekční předzesilovač TDA 1524A a řízení digitálními potenciometry, integrovaný výkonový zesilovač Analog Devices SSM3302 a výstupní LC filtr. Návrh je doplněn řídícím mikrokontrolérem Arduino s enkodérem a alfanumerickým displejem. Přípravek také počítá s ochranou přepólování napájecího napětí a připojením na externí stabilizovaný laboratorní zdroj. Pro úspěšnou realizaci student navrhnul vývojový diagram pro mikroprocesorovou jednotku a zobrazení na grafickém displeji. Experimentální měření modulové frekvenční charakteristiky, maximálního výstupního výkonu a účinnosti, vstupního a výstupního odporu, rychlosti přeběhu a harmonického zkreslení je doloženo naměřenými hodnotami. Drobnou výtku mám ke grafickému provedení vrchního panelu přípravku a nestandardnímu zobrazení vodičů a zdířek. Po formální a grafické stránce je bakalářská práce na průměrné úrovni a její rozsah je standardní. Závěrem shrnuji, že zadání bakalářské práce bylo ve všech bodech splněno. Student pracoval samostatně, kdy na pravidelných konzultacích prezentoval postupně dosažené výsledky. Bakalářskou práci Martina Kováče doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení B/85 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Šotner, Roman

Tato práce je zaměřena na návrh a výrobu nového přípravku pro demonstraci koncových audio zesilovačů ve spínané třídě. Řešení je založeno na stereo 10W stupni ve třídě D a nastavováním korekčního předstupně mikroprocesorem digitálně. Úvodní část by mohla obsahovat detailnější diskuzi a rozdělení řešení současného stavu opřené o reference. V práci neshledávám zásadní problémy v postupu a návrhu. Vše jsou standardní doporučení a katalogová zapojení. Návrh některých zapojení by bylo vhodné detailněji zdůvodnit a podpořit výpočty (např. výstupní LC filtr). Přípravek by měl obsahovat pouze jediné napájecí svorky (generovat +/-12V interním zdrojem). Zásadní vlastní přínos je, kromě konstrukce, v návrhu a zprovoznění ovládacího SW, kde musel student zkombinovat a zprovoznit několik dílčích funkcí potřebných pro jednotlivé dig. řízené komponenty. Tomuto je v textu věnována část detailního vysvětlení. Čtenář by asi více ocenil uvádění výsledků měření a jejich srovnání (graficky, tabulkou) v hlavní části textu a ne pouze v přílohách. Na ty není většinou ani odkazováno. Po kapitole o měření a definicích parametrů zjišťovaných v experimentech následuje závěr shrnující provedené úkony a práce, ale ne získané výsledky. Funkčnost zapojení je prokazatelná (byl jsem přítomen měřením potvrzujícím funkčnost) i přes zmatky v prezentaci výsledků v textu a přílohách. Formální stránka práce je slabší. Mnoho obrázků má nevhodnou velikost a je převzato z cizích zdrojů. Reference se píše do věty jako součást věty. Některé interaktivní odkazy na reference jsou nefunkční. Nejsou používány indexy. Značky ve schématu na obr. 5 by měly být standardizované symboly OZ a ne „krabičky“. D3 jako Zenerova dioda má jinou schematickou značku. Nejsem si jistý správným zápisem referencí. Výrobní dokumentace je čitelná (schemata), ale v prezentaci DPS chybí zobrazení děr THT součástek a patic (obr. 13 a 14 přílohy 2). Zkratované svorky (uzel) mezi IN a GND na obr. 19 (příloha 4) je matoucí. V Graf 1 (str. 42) bych uvedl pouze modulové kmit. charakteristiky v dB, aby to nebyl takový zmatek. Ve výsledku měření výstupního odporu je možná chyba ve vzorci RZ*(U20 – U2)/U2 a následném dosazení. Údaje o úrovních spektrálních složek v Tab. 6 by měly být v dBV. Rámečky kolem grafů nejsou moc profesionální. Lze konstatovat, že cíle zadání byly splněny a vznikl přípravek pro výuku v laboratoři. Navrhuji hodnocení 70b/C.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Otázky

eVSKP id 159091