WOLKER, J. Využití modelování a simulace při analýze provozních rizik výrobních linek [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Ústav soudního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Lacko, Branislav

Student plánovitě pracoval a konzultoval podle dohody osnovu i obsah diplomové práce. Proto práci vypracoval v požadovaném termínu. Iniciativně si zajišťoval potřebnou odbornou literaturu a nažil se z ní získat podklady pro diplomovou práci. Práce zpracovává aktuální a potřebné téma kdy technická rizika je potřeba kvalitně řídit. Vybraná případová studie, kterou student zpracoval, ukazuje, jak je potřeba realizovat analýzu rizik ve firemní výrobě v rámci národního konceptu Průmysl 4.0 na modelu digitálních dvojčat a byla zpracována pro konkrétní případ firmy, přičemž student aplikoval pokročilý simulační model. Nemám žádnou doplňující otázku.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění cíle a rozsahu zadání A
Úroveň zpracování teoretické části tj. poznatky získané studiem A
Úroveň zpracování analytické části tj. zpracování podkladů a vstupních dat, použité metody A
Odborná úroveň diplomové práce A
Přínos pro praktické i teoretické využití A
Práce s literaturou (citace), přehled literatury dle normy ČSN ISO 690 a 690-2 A
Formální uspořádání a úprava (text, grafy, tabulky) a odborná jazyková úroveň A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

MSc, Martin Manga,

Diplomová práce se zabývá praktickým příkladem digitalizace montážní linky v software Tecnomatix a přínosu digitalizace jako takové pro management rizik. Ačkoliv se toto téma aktuálně hojně objevuje v odborné literatuře apod., v praxi je použití často za očekáváními. Formálně diplomová práce splňuje prakticky vše. Modelování montážní linky určitě nebylo jednoduché a odladit model dle aktuálních parametrů linky bylo zcela jistě náročné. Experimenty byly navrženy, provedeny a dokumentovány. Právě zde ale vidím největší rozpor mezi očekáváním od práce a skutečnými výsledky. Práce byla vyhotovena na základě reálné linky, kterou řídí poměrně rozsáhlý tým. Všechny teoretické scénáře byly ale získány metodou brainstorming od kolegů z BPS, kteří linku detailně neznají. Nebylo plně využito know-how a praktické zkušenosti pracovníků. Žádný ze scénářů nebyl ani v praxi realizován a ověřen, což chápu jako body 6-8 navrženého schématu managementu rizik. Nemožnost jasně a jednoduše prezentovat výhody navrženého systému na reálně ověřených datech vidím jako největší negativum práce. To by velmi usnadnilo jeho uvedení do praxe. Poslední výtka směřuje k zapracování tohoto systému do metodiky BPS, případně System-CIP, které z mého hlediska chybí a bez ukotvení tohoto návrhu v již stávajících standardech bude záležet pouze na jednotlivých value stream managerech, zda-li systém využijí nebo ne.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Úplnost vypracování B
Zvolený přístup k řešení cíle diplomové práce B
Úroveň zpracování diplomové práce tj. originalita řešení, způsob zpracování podkladů, vstupních dat, použité metody C
Obtížnost a správnost řešení B
Přínos pro praktické i teoretické využití C
Odborná jazyková úroveň B
Písemná a grafická úprava tj. text, grafy, tabulky B
Navrhovaná známka
B

eVSKP id 135695