KOLÁČNÝ, M. Hardwarová platforma pro propagační robotické vozítko [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Téma diplomové práce pana Bc. Michala Koláčného vzniklo na základě požadavků zadávající firmy B:TECH, kde diplomant zároveň pracuje. Cílem této práce bylo navrhnout a realizovat model robotického vozítka za účelem studie proveditelnosti řešení a možnosti testování vyvíjeného nadřazeného SW. Celý projekt tak sestává ze samotného HW řešení, jež je prezentováno v této práci, a nadřazeného řídicího a vizualizačního SW, jež byl však součástí jiné práce. Diplomant nejprve navrhl a popsal koncept samotného řešení, vybral vhodné komponenty, navrhl a realizoval mechanickou i elektrickou část, implementoval potřebné SW vybavení pro obsluhu zařízení, zpracování obrazových dat a komunikaci s nadřazeným systémem. Následně vše zprovoznil a otestoval. Výsledkem je tak diplomová práce shrnující řešení poměrně komplexního problému zahrnujícího několik oblastí realizovaná v souladu s požadavky zadavatele pro další využití. Samotné technické řešení práce bylo realizováno na základě diskuze s konzultantem, jehož posudek je rovněž k dispozici. Mě diplomant pravidelně informoval o stavu a průběhu prací a do samotného procesu jsem byl zapojen pouze minimálně. Diplomant pracoval aktivně a vypracování věnoval poměrně značné úsilí. Textová část práce však byla realizována poměrně ve spěchu, což se odrazilo i na její výsledné kvalitě i způsobu popisu některých částí. Diplomant však, dle mého názoru, prokázal schopnost prakticky aplikovat znalosti z relativně širokého spektra oblastí. Zadání práce bylo splněno, rozsah i využití citované literatury pak hodnotím jako odpovídající typu práce. Vzhledem k výše uvedenému navrhuji hodnocení 82 b/B.
Práce bakaláře Michala Koláčného o rozsahu 66 stran textu obsahuje cca 1/4 rešerše a zbytek praktické realizace. Práce svým rozsahem odpovídá průměrné zátěži kladené na studenta UAMT. Student používá literaturu, která je dobře citována. Některé citované údaje neodpovídají normě ISO 690, je obtížné je dohledat. Je citován jediný kvalitní článek, a jediná kniha (diplomová práce), citace obsahují katalogové listy a odkazy na wikipedii. Práci mohu označit jako původní. Práce má průměrnou formální úroveň, s proměnlivým počtem překlepů a gramatických chyb v různých kapitolách. Práce je členěna logicky. Student nejprve popisuje jednotlivé principy, na kterých založil svou práci. Následuje velká pasáž věnovaná mechanickému návrhu vozítka, následovaná popisem elektroniky. Dále se student zabývá opravami mechaniky i elektroniky které se během vývoje vyskytly. Nakonec student popisuje vlastní software a testy. V práci tohoto typu úplně postrádám popis výběru jednotlivých komponent, odůvodnění proč vybral právě tuto komponentu / tvar. Toto ve výsledku přivedlo studenta na nutnost oprav, protože jeho vybrané komponenty nespolupracovaly (např měnič motoru) nebo měly vlastnosti, které v důsledku znemožňovaly činnost původního zapojení (tvar tubusu kamery, podsvit, delaminace výtisku). Všem těmto problémům šlo zabránit důsledným zdůvodněním výběru komponent. Kupříkladu měnič motoru mohl mít bezpečnostní funkci, která zabraňuje reverzaci motoru, vyžadující nejprve zastavení motoru před reverzací, což je běžně uváděná vlastnost v katalogových listech měničů. V návrhu mi chybí jakákoliv zmínka o popisu těžiště, o popisu sil, kterými je potřeba působit na okolí, zdůvodnění mechanických velikostí / pozic kol. Jelikož student navrhl holonomní systém, je poloha těžiště a motorů klíčová pro správnou trajektorii pohybu, zejména v případě, kdy použité motory nemají vůbec žádnou zpětnou vazbu (ani proudovou ani polohovou). Je vidět již v úvodním popisu v kap. 1.3 že student netuší že použitá kola se nehodí do terénu a bezostyšně tvrdí, že použitím větších kol je možné zdolat náročnější terén. Bez zpětné vazby z otáčení kol a proudů motorů nelze eliminovat vliv různého tření motorů a tudíž ani predikovat, kterým směrem (a zdali vůbec) se robot bude pohybovat. Z výšeuvedených důvodů si dovoluji tvrdit, že student komponenty vybíral naslepo, s vidinou "však ono to nějak vyjde", případně "použiji to, co se mi tam mechanicky vejde" což není vhodný postup u práce tohoto typu. I přes všechny výtky je obsah práce využitelný v praxi. Student i přes výhrady splnil zadání ve všech bodech. Z práce usuzuji, že student získal znalosti v oblastech mechanické konstrukce, návrhu jednoduché elektroniky, programování v MicroPythonu. Práce svědčí o inženýrských schopnostech studenta. Práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 160031