LEBEDA, L. Optimalizace kombinovaného systému ohřevu TUV [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Macho, Tomáš

Diplomant pan Bc. Ladislav Lebeda ve své práci řešil problematiku řízení solárního systému ohřevu vody pro rodinný dům s autonomním napájením z fotovoltaických článků. Práce měla dva hlavní cíle: 1. Vytvoření řídícího algoritmu pro optimální využití napájení čerpadla z fotovoltaických článků. 2. Sběr informací o energetických poměrech v systému, jejich ukládání do databáze a prezentaci prostřednictvím WWW stránek. Diplomová práce navazovala na předcházející semestrální práci. Diplomant dokázal nastudovat problematiku solárního ohřevu vody a fotovoltaických článků. Disponoval výbornými schopnostmi provádět rešerše. Slabší byly jeho znalosti z oblasti operačních systémů a schopnosti tvorby software pro OS Raspbian. Během řešení diplomové práce se však v programování aplikací pro OS Raspbian postupně zdokonaloval. Pracoval samostatně a iniciativně, pravidelně konzultoval dosažené výsledky s vedoucím práce. Jako vedoucí navrhuji hodnotit práci pana Bc. Ladislava Lebedy známkou B/85 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Franek, Lešek

Cílem práce bylo vytvořit řízení solárního systému pro ohřev TUV pro rodinný dům. Vzhledem k složitosti celého systému a uvažované problematiky bych práci hodnotil jako obtížnější jak po odborné tak i časové stránce. Student splnil všechny body zadání, přičemž jsem nenalezl zásadní nedostatky. Student použil řešení postavené na Raspberry Pi a dalších prodávaných HW modulech určených pro tuto desku. Student si tak zjednodušil návrh HW. Pro tuto kutilskou aplikaci to ovšem lze považovat za dostatečné řešení. Stejně tak v případě SW student použil celou řadu již hotových knihoven a frameworků, což lze hodnotit maximálně pozitivně, jelikož nevytvářel znovu něco, co již někdo vytvořil a výsledek je tak na velmi dobré úrovni. Příkladem může být vzhledově i funkčně moderní vizualizace. Osobně bych místo poměrně náročné MySQL databáze použil na Raspberry Pi raději méně náročnou databázi SQLite. Práci lze považovat za původní, převzaté části jsou řádně citovány. Práce je logicky strukturovaná. Pro úplnost v práci postrádám analýzu rizik spojených s havarijními stavy a závadami ať už na tomto zařízení nebo libovolném jiném zařízení tohoto systému. Celkově práce svědčí o inženýrských schopnostech diplomanta.

Navrhovaná známka
A
Body
94

Otázky

eVSKP id 94271