SPÁČIL, P. Měření těsností pro vodíkové plyny [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Šnajdárek, Ladislav

Diplomant zpracovával téma stanovení těsnosti pro směs plynu s obsahem vodíku pro dané těsnění a montážní podmínky přírubového spoje. Téma se dělilo na rešeršní část zabývající se materiály pro těsnění vodíku a jeho plynných směsí a následnou experimentální část. Tato rešeršní část byla zpracována zcela samostatně s použitím současných publikovaných článků na toto téma. Experimentální část se zaměřovala na samotné využití senzorů vodíku pro možnost krátkodobé i dlouhodobé detekce pronikání vodíku přes komponenty spojů zde přírubového spoje a daného těsnění. Autor byl schopen sestavit základní měřicí obvody  pro vybrané senzory, implementovat je do stávajících testovacích aparatur a vytvořit program pro měření a záznam dat. Pro simulaci detekce možné netěsnosti byl aplikovány různé montážní podmínky spoje jako přímý vliv na výslednou těsnost. Při práci na experimentální části se diplomant musel vypořádat s různými technickými problémy, které nemohl ovlivnit jako například nemožnost provedení kalibrace senzorů. Přes to byl však schopen provést potřebná měření s využitím jednoduchého principu detekce vodíku a stanovit specifické množství netěsnosti pro dané montážní stavy.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Brázdil, Marian

Předkládaná diplomová práce Bc. Petra Spáčila se věnuje praktickým aspektům využívání vodíku a vodíkových plynů v praxi, jejich těsnění v přírubových spojích. Jedná se o vysoce aktuální téma. Cílem práce bylo popsat měřicí metody používané pro detekci úniků vodíku, popsat vhodné těsnící materiály a provést experimentální měření. Tyto cíle byly splněny.V teoretické části práce je uveden nezbytný základ týkající se vodíku a plynů s jeho příměsí, manipulace s vodíkem a způsobů detekce jeho úniků. Pozornost je blíže zaměřena na těsnění v jaderné energetice. Vedle popisu mechanismů úniku jsou vyjmenovány podstatné normy související s testováním těsnění a proveden popis používaných postupů.Praktické měření těsnosti vodíkové atmosféry bylo pro zvolený hřebenový těsnící materiál prováděno formou dlouhodobého měření se změnou tlaku a měřením se změnou přítlačné síly šroubů přírubového spoje. Pro potřeby těchto měření byla sestavena měřicí trať využívající několik typů cenově dostupných snímačů vodíku, jejichž výstupy/data je možné mezi sebou porovnávat. Sestavení tratě, provedení experimentů a následné vyhodnocení změření dat je poměrně komplexní záležitostí, vyžadující určitou zručnost a dovednost. Z tohoto důvodu hodnotím zadání práce za náročnější. Výsledky měření jsou detailně komentovány. Přenositelnost výsledků měření do praxe je ovlivněná zvolenou koncentrací vodíku. Ta byla při experimentech volena z bezpečnostních důvodů záměrně nízká - jako zdroj vodíku sloužil formovací plyn. Do budoucna je nicméně možné na práci navázat a experimenty dále rozšířit. Kladně hodnotím získání praktických zkušeností s levnými, byť vlivem prováděných experimentů, i částečně nefunkčními snímači. Finální provedení práce, rešeršní i praktickou část, hodnotím jako velmi povedenou. Po formální stránce je práce na velmi dobré úrovni, graficky vydařená, text adekvátně strukturovaný a přehledný. Množství odstavců mohlo být místy menší, občas se objevují drobné překlepy. Výtka se týká značení ocelí, které mohlo být provedeno lépe (nerez 316 mohla být uvedená alespoň jako AISI 316 nebo provedeno značení oceli dle EN). Práce splnila požadavky na ni kladené a doporučuji ji k obhajobě s výborným hodnocením A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 149853