LOPRAIS, Š. Vliv plniv na vlastnosti měkčeného PVC [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Petruš, Josef

Student Loprais zpracoval bakalářskou práci na téma "Vliv plniv na vlastnosti měkčeného PVC". V literární rešerši shrnul běžně používaná plniva a aditiva v měkčeném PVC pro změnu mechanických, reologických a dalších funkčních vlastností. Literární část je poměrně málo pestrá na literární zdroje a chybí rozvinutá část týkající se plniva použitého v experimentální části. V experimentální části se pak student zaměřil na aplikaci expandovaného grafitu (EG) v měkčeném PVC pro sledování vlivu koncentrace EG na mechanické vlastnosti a UV stabilitu. Během experimentálních činností se student naučil zpracovávat práškovémateriály, optimalizoval postup přípravy měkčeného PVC s EG a osvojil si použité charakterizační metody. I přes značný objem naměřených dat je jejich interpretace založena pouze na znalostech a hypotézách studenta, chybí práce s literaturou. Slabinami práce jsou zejména literární rešerše, nedostatečné využití literatury pro interpretaci výsledků a nížší úroveň odborného vyjadřování. Studentova aktivita v průběhu času rostla, avšak finální verze práce byla vypracována až těsně před odevzdáním, což negativně ovlivnilo kvalitu práce. S ohledem na výše uvedené hodnocení doporučuji práci k obhajobě a navrhuji hodnocení C - dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků C
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Splnění požadavků zadání C
Celkový přístup k řešení úkolů C
Využití poznatků z literatury C
Studium literatury a její zpracování D
Využívání konzultací při řešení práce C
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Kučera, František

Student zpracoval bakalářskou práci na téma "Vliv plniv na vlastnosti měkčeného PVC". Student neprovedl zadanou rešerši na téma aplikace plniv do měkčeného PVC se změřením na anorganická plniva a expandovaný grafit. Namísto rešerše student zkompiloval pasáže z několika citovaných knih, což potvrzují opakovaná stejná čísla referencí u mnoha odstavců, kde se nachází [1] nebo [1] [2] [3] [4] [5] apod., je proto zcela evidentní, že bylo čerpáno pravděpodobně zejména z knihy [1], odkazů na časopisy je uvedeno v použité literatuře maximálně pět, což samozřejmě není způsobeno tím, že časopisy s uvedenou tématikou neexistují, ale student literární rešerši neprovedl, proto ji hodnotím stupněm F. V uvedené souvislosti je třeba zmínit i fakt, že student namísto anorganických plniv dle zadání v kapitole cíle práce zmiňuje na str. 27 nesmyslně organická plniva. Logické členění práce v teoretické části je převzato z literatury, i přesto není teoretická část přehledná a jednoznačná a obsahuje řadu věcných, formálních i velmi vážných jazykových chyb (diakritika, skloňování a časování, shoda podmětu s přísudkem, neurčité větné členy, místy až nesmyslné věty). Kapitola o polymeraci vinylchloridu je nadbytečná, chybí kritické shrnutí údajné rešerše autorem - lze se domnívat, že autor neprojevil žádnou vlastní iniciativu a invenci při zpracování teoretické části. V experimentální části nejsou zkoumány vlivy plniv na vlastnosti PVC, ale vliv UV degradace na vlastnosti PVC (kapitoly 4.1 až 4.5), což je změna zadání, která měla být odůvodněna. Neúplná je kapitola 3.3 "Metody charakterizace", kde chybí specifikace použitých (jinde neuvedených) přístrojů a dále chybí definice některých sledovaných vlastností, např. "míra dehydrochlorace", zpsůsob vyhodnocení korelace mezi "Tg a změnou molekulové hmotnosti", "informace o případném úbytku změkčovadla" stanovená DSC aj. Experimentální část obsahuje přibližně 14 stran s graficky prezentovanými výsledky a dalších cca 48 stran výsledků je uvedeno v přílohách, uvozujícího textu a diskuzí výsledků je uvedeno přibližně 5 stran. Diskuze je nekonzistentní a zcela chybí diskuze vlivu plniv na vlastnosti měkčenného PVC. Opětovně je třeba uvést, že se jedná o odchylku od zadání, která není nikde v práci odůvodněna. Diskuze obsahuje řadu hypotéz a měřením nepodložených tvrzení, kdy je pozitivní, že se autor snažil pozorované jevy odůvodnit, avšak mnohdy více vlastní fantazií, než řádně provedeným měřením a vyhodnocením skutečně charakterizovaných vlastností připravených vzorků. I přes řadu uvedených podstatných nedostatků hodnotím bakalářskou práci stupněm "dostatečně" - E.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání D
Logické členění práce C
Kvalita zpracování výsledků C
Interpretace výsledků, jejich diskuse E
Využití literatury a její citace F
Úroveň jazykového zpracování E
Formální úroveň práce – celkový dojem E
Závěry práce a jejich formulace D
Navrhovaná známka
E

Otázky

eVSKP id 156618