KARNIŠ, R. Systém pro výměnu nástrojů pro 3D tiskárnu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
V rámci diplomové práce měl student za úkol nastudovat a vyřešit systém pro automatickou výměnu nástrojů v dané 3D aditivní tiskárně. Úkolem studenta bylo analyzovat stávající tiskárnu, její možnosti a nastudovat obecné možnosti výměny nástrojů. Dále měl student navrhnou vhodný systém výměny nástrojů na mechanické a elektrické úrovni. Nedílnou součástí diplomové práce pak byla realizace zvoleného systému, jeho začlenění do systému tiskárny, oživení a odzkoušení. Student zvolil správný postup, činnosti si rozdělil vhodně s ohledem na časové možnosti a pracoval po dobu celého období. Student pracoval samostatně, avšak svědomitě využíval konzultace a udržoval kontakt s vedoucím své práce. Vlastní diplomová práce splnila svůj účel. Student zrealizoval pracující systém pro výměnu nástrojů v zadané 3D tiskárně. Vytvořil celkem zdařilou dokumentaci ke své práci i k výslednému řešení. Diplomová práce je dobře strukturovaná, obsahuje nezbytné části ve vhodném rozsahu a je obsahově vyvážená. V rámci diplomové práce student postupoval velmi dobře, pracoval samostatně a cílevědomě. Spolupracoval ve vhodné míře s vedoucím své práce. Student splnil všechny body zadání, tyto dobře zadokumentoval a odvedl dobrou práci. Student jednoznačně prokázal své technické a inženýrské schopnosti i ve ztížené době posledního roku. Nezbývá mi, než studenta pochválit a doporučit jeho práci k obhajobě.
Předložená diplomová práce detailně dokumentuje studentovu práci, tedy návrh, realizaci a testování mechanismu výměny nástrojů. První dvě kapitoly obsahují velmi podrobný popis typů zařízení pro aditivní výrobu a rešerši dostupných řešení multimateriálního tisku. Kapitoly Koncepce systému a Návrh systému přehledně a detailně popisují a zobrazují zvolené řešení, resp. jeho mechanickou a elektrickou část. Student při návrhu mechanický dílů využil software Siemens NX, přičemž dokonce zároveň simuloval kinematiku hlavních pohyblivých dílů. Při výběru elektrických komponentů oceňuji provedenou rešerši. V kapitole Proces konstrukce zařízení jsou detailně popsány činnosti fyzické realizace mechanismu, ale také základní konfigurace obslužného software a oživení samotné 3D tiskárny. Kapitola Implementace programového vybavení pečlivě popisuje provedené úpravy volně dostupného firmware Marlin a implementaci pohybu mechanismu s nástroji. V kapitole Kalibrace student detailně popisuje vytvoření funkcionality automatizované kalibrace nástrojů pomocí Python scriptu a snímače polohy otvoru trysky v podobě webové kamery. Toto řešení považuji za efektní. V kapitole Zhodnocení výsledků student uvádí opakovatelnost výměny nástrojů s maximální absolutní chybou 0,016 mm v komparaci s chybou měření polohy cca 0,01 mm, což pokládám za fantastický výsledek. Souhlasím s návrhem studenta, že by měla být implementována funkce měření a korekce výšky vyměněného nástroje. Student se zorientoval v různých problematikách, přičemž čerpal informace z dostupných internetových příspěvků a technických manuálů k použitým nástrojům. Po formální stránce je práce v pořádku. Text obsahuje minimum překlepů, což oceňuji vzhledem k větší rozsáhlosti díla. I přes drobné výhrady hodnotím A (90 bodů).
eVSKP id 134827