ŠALOUN, J. Svařování AL slitin pomocí svařovacích zdrojů SKS welding [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Sigmund, Marian

Předložená práce s názvem: „Svařování Al slitin pomocí svařovacích zdrojů SKS welding“ se zabývá zajímavou problematikou robotizovaného svařování Al slitin na konkrétní součásti. Spolupracující firma dala autorovi k dispozici své kompletně vybavené tréninkové robotizované pracoviště i své prostory pro zpracování a vyhodnocení svařených vzorků. Práce je rozdělena mimo obecného úvodu, zcela jasného rozboru zadání do dvou dalších kapitol a závěru. V rozboru je obrázkovou formou i popisem přehledně vyjádřena řešené problematika. V teoretické části autor popisuje literární rešerší Al slitiny, včetně rozdělení, svařitelnosti, vhodných metod svařování, robotizovaném MIG svařování a hodnocení kvality Al svarů. Poté následuje experimentální část a to odlaďování svařovacích parametrů, včetně postupu svařování a vyhodnocení svařených vzorků. V konečném hodnocení a v závěru je sepsáno vše podstatné. Obzvláště jeden z hlavních cílů, a to porovnání geometrie a kvality svarových spojů. Dokonce autor doplnil některé doporučení pro firmu a možnou spolupráci do budoucna v dalším řešeném diplomovém tématu. Práce je zpracována v celém svém rozsahu přehlednou formou. Vyhodnocení je označeno barevně  jako vyhovující či nevyhovující vzorky v tabulkách. Jelikož v experimentu vyhodnocovaných vzorků koutových i přeplátovaných svarů je mnoho. Správně autor vyhodnotil méně podstatné a dal tyto vyhodnocované vzorky do příloh. Po formální stránce jsem našel pouze několik málo překlepů, nebo spíše zapomenutých mezer mezi slovy. Po odborné stránce nemám k práci připomínek. Práce je na vysoké odborné úrovni i počtem odlaďovaných a vyhodnocovaných vzorků. V experimentální části i v přílohách je vidět na mnoho vizuálně hodnocených snímcích, jak složité bylo vady vyhodnotit a proces svařování odladit. Častý výskyt vad, vzhledem k robotizovanému najíždějí hořáku, zvláště u svařování Al bez on-line monitoringu, je v praxi samozřejmostí. Autor práce všechny výskyty vizuálních vad na svařovaných vzorcích dokonale zmapoval, odborně vyhodnotil a parametry i procesy pro danou Al součást, vše ve spolupráci s firmou odladil. Autor se dostavoval pravidelně na konzultace jak k vedoucímu, tak do spolupracující firmy. Dokonce začal svou diplomovou práci oproti svým kolegům řešit s předstihem, aby měl dostatek času, vše nové z oblasti robotiky si zmapovat a sám si vyzkoušet. Autor byl osobně u měření a vyhodnocování výsledků. Za mě jako vedoucího provedl autor zpracováním této práce obrovský kus práce s pro praxi použitelnými výsledky a závěry. A nejen proto tuto práci absolutně bez výhrad doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Slováček, Marek

Cíl práce je navrhnout a ověřit možnost svařování slitiny EN AW-6061 T6 pomocí mechanizovaného, resp. robotického svařování pro protlačované profily pro konstrukci bateriového boxu automobilu. Cíl práce byl navrhnout svařovací parametry a naprogramovat robota tak, aby byla obdržen spoj bez vnitřních vad a s požadovanou formou, tzn. rozměry, což bylo dosaženo. Svařování bylo provedeno pomocí MIG technologie, což není vůbec jednoduché. Jenom poznámka, nyní se bateriové boxy převážně svařují technologii laser nebo hybrid a mohutně se přechází na technologii FSW, a to z důvodů snižování deformací, aby nebylo potřeba používat přídavného materiálu a stability procesu. Nevýhodou technologie MIG je právě složité nalezení parametrů a velké deformace. V diplomové práci byl zaměněn materiál EN AW-6061 T6 za EN AW-5754 H22, což pro dosažení stanoveného cíle, tzn. velikosti průvaru a tvaru a velikosti housenky, nevadí. Ovšem, pro posouzení vzniku vnitřních vad nelze uvedenou záměnu brát korektně, protože svařitelnost obou materiálů je odlišná z hlediska možného vzniku vad a dále pevnosti svaru, a hlavně tepelně ovlivněné oblasti. Ohledně strukturování práce, grafické a stylistické úpravy a pravopisu nemám připomínky, naopak, práce je velmi dobře jasně napsaná, včetně výsledků. Obecně, práce je velmi dobře zpracována, jak po teoretické stránce, tak i po experimentálně, interpretace výsledků je jasná, proto hodnotím B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 145853