MENOUŠEK, L. Analýza soustředěných vinutí synchronních motorů s permanentními magnety [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Student zpracovával poměrně náročné téma. Využíval pravidelně konzultací a plnil zadané úkoly. Práce mohla být zpracována podrobněji a pečlivěji, přesto však bylo zadání splněno.
Student se v bakalářské práci zabývá analýzou soustředných vinutí synchronních strojů s permanentními magnety. Práce je rozdělena do sedmi kapitol včetně úvodu a závěru. V první části práce se student zabývá rozdělením a konstrukcí synchronních strojů s permanentními magnety, dále jsou zde rozebrány základní vlastnosti permanentních magnetů. V druhé nejrozsáhlejší části, 18 stran z 65, je proveden analytický návrh dvou strojů s různým počtem drážek na pól. Hlavním nedostatkem této kapitoly je její nepřehlednost a zmatenost. Chybí zde jakýkoliv autorův komentář k původu použitých vztahů, odůvodnění zvolených konstant a nějaká souhrnná tabulka shrnující vypočtené parametry strojů. V poslední části autor simuluje navržené stroje v programech FEMM a ANSYS Maxwell, kde autor navržené stroje porovnává. V textu se autor nepochopitelně snaží porovnávat analytické výsledky s numerickými s tím, že správné považuje jen a pouze výsledky získané analytickým postupem. Toto samozřejmě nemůže být pravda už jen z důvodu zjednodušujících podmínek, bez kterých by analytický návrh nemohl být proveden. Z hlediska formálního zpracování je práce psána relativně pozorně bez závažnějších gramatických chyb, autor ovšem opomněl v bakalářské práci uvést odkazy na použitou literaturu, taktéž na téměř všechny v textu uvedené obrázky a v neposlední řadě nejsou číslovány rovnice. Uspořádání jednotlivých kapitol a podkapitol je v jistých částech práce velmi matoucí, viz celá kapitola č. 2, a člověk neznalý dané problematiky se v nich velmi těžko orientuje. V textu práce se vyskytuje větší množství netechnicky formulovaných vět např. „Pro odlehčení doby výpočtu bylo nastaveno …“ (str. 58), kterým by se měl autor následně v diplomové práci vyhnout. Samotnému porovnání soustředěných vinutí používaných u synchronních strojů pojal autor velmi ledabyle, i když toto byla zásadní část zadání bakalářské práce a dalo by se polemizovat, do jaké míry autor problematiku vinutí synchronních strojů pochopil. I přes uvedené nedostatky doporučuji bakalářskou práci k obhajobě.
eVSKP id 86933