KELČA, J. Statistická analýza snímků z optického koherentního tomografu a její aplikace v oftalmologii [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Kolář, Radim

Student se během semestru pravidelně dostavoval na konzultace a v průběhu řešení pracoval soustavně na zadaném tématu dle pokynů vedoucího s menší měrou vlastní iniciativy. Během řešení měl problémy především s implementací metod v prostředí Matlab, které postupně překonával. Problémy pak student měl i s interpretací výsledků a jejich diskuzí. Vytvořená bakalářská práce však splňuje zadání a je na požadované úrovni. Student během řešení prokázal, že je schopen nastudované vědomosti prakticky realizovat a prokázal tak dostatečné schopnosti k udělení titulu bakalář. Práce byla dokončena v požadovaném termínu a doporučuji ji k obhajobě s hodnocením C/79.

Navrhovaná známka
C
Body
79

Posudek oponenta

Slávik, Vladimír

Práce studenta Jana Kelči se zabývala vytvářením parametrických obrazů ze snímků OCT. Za tímto účelem student využil Nakagamiho rozložení, jehož užití v tomto oboru je předmětem probíhajícího výzkumu. Teoretická část práce obsahuje značné množství odkazů, které naznačuje důslednou práci s literaturou. Z formálního hlediska lze práci vytknout místy jistou stylistickou klopotnost a spíše nevýznamné drobnosti, jako například graficky nepřesně vysázené vzorce či hůře pochopitelné popisky ilustrací. Pokud jde o popis samotné práce studenta a jejích výsledků, zde leží otazníků více. Věta na str. 16, podle níž "Pomocí Nakagamiho funkce je vyjádřena distribuce odstínů šedi snímků prsů pořízených ultrazvukovým přístrojem", je poněkud zavádějící, ježto dále není nijak komentován původ Nakagamiho rozložení a důvod jeho použití pro OCT. Vlastnosti Nakagamiho rozložení jsou pak popsány příliš stručně; zejména jde o roli jednotlivých parametrů, jejich vliv na tvar pravděpodobnostní funkce a souvislost s fyzikálními jevy v původních datech. Následně pak tedy není zřejmé, jak interpretovat výsledné parametrické obrazy. O splnění bodu zadání (6) je tedy možno polemizovat. Rovněž nejsou komentovány značné artefakty v parametrických obrazech, které jsou v práci prezentovány a pocházejí nejspíše z procesu lineárního skenování.

Navrhovaná známka
C
Body
76

Otázky

eVSKP id 65391