ŘIHÁNEK, T. Testování bezpečnosti pro rodinu standardů IEEE 802.11 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Pokorný, Jiří

Práce je logicky členěna do šesti hlavních kapitol, kde rozsahově odpovídá nadstandardní práci se svými 108 stranami. Poměr textu a grafiky je vyvážený. Z formálního hlediska je práce spíše na průměrné úrovni, kde obsahuje drobné i závažnější chyby, jako např. přesah bloku, překlepy, gramatické chyby, různý formát citací, citace nejsou srovnány, v seznamu výpisů je sazbová chyba pro 4.5, ale i řada dalších. Značná část obrázků je nevektorových (kde např. konzolové výpisy mohly být převedeny do latexového prostředí). Chybí také seznam zkratek. Student docházel v rámci možností na schůzky, zasílal reporty a konzultoval postup své práce. Bohužel některé problémy nebyly v rámci práce vyřešeny (např. SDR) a některé části ke konci řešení byly řešeny v časové tísni (tedy jejich kvalita mohla být vyšší, např. vlastní nástroj obsahuje spíše povrchnější vlastní přínos). Práce obsahuje celkem standardních 59 zdrojů, převážně se jedná o zdrojové odkazy na využitá prostředí, technickou dokumentaci a odbornou/vědeckou literaturu. Výsledky byly částečně realizovány (chybí např. finalizace fyzické vrstvy s využitím SDR), předvedeny a nasazeny, byly dodány komentované kódy a je tedy možné alespoň částečně využít realizované výstupy práce. Zadání považuji za částečně splněné (z majoritní části s chybějící částí SDR).

Navrhovaná známka
E
Body
59

Posudek oponenta

Pospíšil, Jan

Student Tobiáš Řihánek se ve své bakalářské práci zaměřil na rodinu standardů IEEE 802.11 s cílem vytvoření metodiky i vlastního nástroje pro testování bezpečnosti. V rámci formální úpravy se v práci vyskytují gramatické chyby a dále chyby typu přetékající údaj v seznamu výpisů. Nefunkční reference v textu na citační pramen ([?]). Zavádějící formulace typu: "zabezpečení protokolu WEP", "WPS je alternativa k WPA2/WEP". Náhodné zaměňování českých a anglických výrazů typu Open system a Otevřený systém. Osamocená písmena na konci řádku. Chybí citace zdroje u obrázků. Z vysvětlení jednotlivých pojmů (např. AES) lze usoudit, že autor dostatečně nepronikl do problematiky. Autor poskytuje rozsáhlý popis, ale využívá nepřesné formulace a nespisovné, neodborné i netechnické výrazy (např. "lenivostí některých výrobců"). Autor ve své práci využívá citační prameny především veřejných repozitářů a vědecko-populárních serverů. Teoretická část by mohla být lépe strukturovaná, místy působí chaoticky a čtenář se v nepřeberném množství zkratek rychle ztrácí. Autor v rámci své praktické části ověřil dostupné nástroje pro testování bezpečnosti. Vytvořil skript, který tvoří nadstavbu již dostupného testovacího nástroje "KRACK". Podle zadání však měl být vytvořen nástroj pro testování zranitelností, pro které nejsou dostupné testovací nástroje. Autor se potýkal s problémy zprovoznění SDR (softwarově definované rádio), z tohoto důvodu byla v práci pouze předvedena možnost snímání energie na zvoleném kmitočtu v programu SDRSharp. Zachytávání pomocí GNURadia nebylo zprovozněno. Cíle zadání byly splněny částečně a z výše zmíněných důvodů hodnotím E/57 bodů.

Navrhovaná známka
E
Body
57

Otázky

eVSKP id 125934