UMLAUF, A. Vyhodnocení dat z dlouhodobého měření kvality napětí v síti 22kV [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Předložená bakalářská práce je zaměřena na vyhodnocení dat z monitorů kvality, které byly osazeny na jednom vývodu VN. Autor se s danou problematikou jak po teoretické, tak i praktické stránce popasoval na výbornou. Zde je nutné podotknout, že problematika kvality napětí tj. způsob měření, vyhodnocení, šíření rušivých vlivů, jsou probírány až ve vyšších ročnících a student si musel tuto problematiku osvojit. S ohledem na nutnost provedení detailní analýzy dat, jejich agregace a úpravy, prokázal autor i dovednost využívat SW nástroje Matlab, který byl pro tento účel použit. Aplikované metody a způsob prezentace dat jsou na velmi vysoké úrovni. V neposlední řadě je nutné upozornit na závěry/shrnutí, které upozorňuje na nové poznatky vyplývající z provedených analýz. Tyto poznatky lze použít pro rozvoj v oblasti plošného hodnocení kvality, které nyní začíná být velmi aktuální a podobná analýza poslouží pro argumentaci nutnosti propojení provozních informací PDS s informacemi z kvalitoměrů.
Bakalářská práce se zabývá zpracováním dat z analyzátorů sítě, které byly nasazeny ve vybraných uzlech sítě VN, ve kterých se nachází distribuční transformátory VN/NN. Analyzátory sítě byly umístěné na NN straně transformátorů. V teoretické části práce student obecně popsal princip šíření rušení napětí v síti a dále popsal sledované parametry při vyhodnocování kvality elektrické energie a kvality napětí. Student také popsal analyzátory elektrické energie a způsob agregace jednotlivých parametrů v praxi. Teoretickou část vnímám jako velmi dobře a přehledně zpracovanou. V navazujících částech práce student zpracoval data ze záznamu měření a provedl 1) vyhodnocení parametrů napětí (frekvenci, velikost napětí a flikr) a 2) statistickou analýzu zatížení vývodů činným a jalovým výkon. Nakonec se student zabýval podrobnou analýzou měření flikru, kde se snažil identifikovat zdroj rušení a dále poukázal na zavádějící způsob přiřazování agregovaných hodnot k jednotlivým časovým značkám v použitých analyzátorech. Je důležité zmínit, že se student musel vypořádat jak s výpadky naměřených hodnot, tak i s faktem, že pracoval s omezeným množstvím informací (například záznam dispečerských manipulací nebyl k dispozici). Praktickou část hodnotím velmi kladně a přehledně zpracovanou. Student ve vybraných stavech správně identifikoval zdroj rušení, které vedlo k zvýšené hodnotě flikru, avšak v jednom případě (konkrétně v případě události č. 10) je příčina poněkud nejistě formulovaná. Musím poukázat i na pár nedostatků práce, například 1) že metoda nahrazování nulových hodnot flikru je popsána pouze slovně a popis, např. pomocí rovnice, by byl lépe srozumitelný a jednoznačný, 2) v tabulce 3.7. chybí uvedení znaménkové konvence zejména jalového výkonu a 3) že v grafech na obrázcích 4.5 a 4.6. chybí legenda (nelze přiřadit průběhy napětí konkrétním uzlům). Po formální stránce je práce velmi dobře zpracovaná, členění kapitol je logické. Po jazykové stránce je text srozumitelný, nicméně objevují netechnické až hovorové výrazy, jako například „nekvalita“, „nekvalita flikru“ nebo „pokažené charakteristické parametry“. S ohledem na velmi dobré a detailní zpracování všech bodů zadání práci i přes uvedené výhrady hodnotím práci 95 body, navrhuji klasifikovat stupněm A a práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 151361