PRÁT, M. Návrh elektronicky rekonfigurovatelných filtračních struktur s moderními aktivními prvky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Práce se zabývá návrhem kmitočtových filtrů, u nichž je možné elektronicky měnit výslednou přenosovou funkci. Na základě zadání bylo navrženo pět (zadány byly tři) zapojení elektronicky rekonfigurovatelných filtrů, jejichž funkce byla ověřena pomocí PSpice simulací za užití tranzistorových modelů použitých aktivních prvků. Jednotlivé navržené obvody byly doplněny o parazitní analýzu. Vybrané zapojení byly následně prakticky zrealizovány a podrobeny experimentálnímu měření. Zadání práce bylo splněno. Student ovšem ke konci semestru nestíhal a z důvodu časové tísně mi byla práce předložena až den před odevzdáním. Nebylo tedy možné projít text dostatečně důkladně a upozornit studenta na všechny v práci se vyskytující nedostatky. Práci lze vytknout následující: Nesoulad mezi schématickými symboly některých aktivních prvků a jejich reprezentací pomocí grafů signálových toků (jmenovitě obr 2.2, obr. 2.3 a obr. 2.7). Grafy navíc nejsou sjednoceny (v práci se prolínají tzv. Mason-Coatesovy grafy, Masonovy grafy, i Coatesovy grafy s vlastními smyčkami). V případě prezentace filtrů typu fázovací článek není zcela vhodně zvoleno měřítko pro modulovou charakteristiku (obr. 3.4, obr. 3.14 atd.). U obvodu v kapitole 3.2 nejsou v rovnicích obsaženy jednotlivé proudové zesílení B. Není tak zcela jasné, jaká bude výsledná odezva obvodu v závislosti na nastavení těchto zesílení. Pro jednotlivé navržené zapojení byla provedena parazitní analýza s grafy prezentujícími vliv nejvýznamnějších parazitních parametrů na výslednou odezvu obvodu. Z jednotlivých parazitních analýz ovšem nebyly vyvozeny žádné závěry, či stanoveny doporučení na použité hodnoty jednotlivých součástek/parametrů. V neposlední řadě, v kapitole 4.1, kde je kromě jiného prezentována elektronická řiditelnost činitele jakosti filtru, postrádám srovnání teoretických, simulovaných a změřených hodnot činitele jakosti. Na základě výše zmíněného hodnotím práci C/72 bodů.
Student ve své práci teoreticky prezentoval pět kmitočtových filtrů poskytujících více typů přenosových funkcí současně, všechny obvody ověřil počítačovou simulací a vybrané dva také měřením. Požadavkem zadání bylo navrhnout tři nová zapojení, avšak v práci jsou všechny obvody patrně převzaty z literatury. Student tvrdí, že využíval metodu návrhu pomocí grafů signálových toků, avšak nepopsal princip použití metody pro návrh. Popsal jen, jak se touto metodou vypočte přenosová funkce a pak již jen uváděl výsledná schémata a jejich matematický popis. Popsané filtry mají více výstupů, avšak rekonfigurovatelný filtr by měl mít jeden signálový vstup a jeden signálový výstup pro všechny funkce a tyto funkce by se měly nastavovat pomocnými řídicími vstupy. Není jasné, proč k je rekonfiguraci použit proudový zesilovač s plynule nastavitelným přenosem, když by stačil řízený spínač. Práce obsahuje mnoho nepřesností, nejasností, nesprávných pojmů, chyb a překlepů, čímž bohužel klesá odborná úroveň. Např. některé charakteristické rovnice neodpovídají jmenovatelům přenosových funkcí; není jasné, s jakými modely byly simulovány ideální charakteristiky, které např. u obvodu 1 nejsou zcela ideální; u některých obvodů (4 a 5) jsou nevhodně zvolené parazitní admitance aktivních prvků atd. Chybí zadáním požadovaná citlivostní analýza. Výsledky jsou zhodnoceny jen velmi stručně, na mnoho grafů ani není odkázáno v textu. Kladně hodnotím praktickou konstrukci a měření.
eVSKP id 110074