DAŇOVÁ, B. Ideální Ostrava: Proluka na Masarykově náměstí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2024.
Proluka ve městě může být zajímavý fenomén hodný zkoumání, avšak osobně zastávám názor, že čím méně jich bude, tím lépe pro všechny zúčastněné. Jsem rád, že podobně smýšlela i studentka Barbora Daňová a rozhodla se ve svém oblíbeném městě nejkřiklavější proluku zaplnit. Předobrazem městského paláce je římská insula a nutno podotknout, že v průběhu staletí jen málo z architektů dokázalo tento archetyp smysluplně překonat. Studentka si však byla vědoma nevýhod centrálního temného a vlhkého atria a rozhodla se jednu stranu domobloku otevřít a přivést do nádvoří více přirozeného světla. Toto řešení by jistě ocenili i nájemníci protějšího domu v poměrně stísněné Dlouhé ulici. Polyfunkční náplň domu pomáhá centru Ostravy bojovat s atraktivními komerčními predátory na předměstí. Studentka perfektně situaci analyzuje, koncept je pečlivě vystavěný a navazující návrh dispozic působí uvěřitelně. Grafická úroveň práce je profesionální. Ke zhodnocení architektonického výrazu mi dovolte ohlédnout se do historie: s Bárou jsem absolvoval mnoho ateliérů, mnoho radostných i těžkých období a myslím, že už přesně víme, co každý z nás očekává a potřebuje, aby byl z architektonické tvorby šťastný. Jsem rád, že naslouchá a kriticky přemýšlí, a že každý její další návrh je vybroušenější, citlivější a promyšlenější. Nemám rád studenty, co „jedou na jistotu“ respektive se bojí udělat chybu. Tato cesta nás nikam neposouvá, doslova pak přešlapujeme na místě. Mám rád, když hledáme, ladíme, provokujeme a přemýšlíme, co jsme to vlastně udělali. Děkuji Báře za společná léta. Bylo to intenzivní, nezapomenutelné, a moc mě to naplňovalo, i když jsem to nedával znát. Přeji, ať zůstane odvážná! Diplomovou práci klasifikuji stupněm A a rozhodně doporučuji k obhajobě.
Kritérium | Známka | Body | Slovní hodnocení |
---|---|---|---|
Přístup studenta ke zpracování | A | Studentka pracovala na své diplomové práci soustavně a zodpovědně. |
1. Koncepční a teoretické zdůvodnění předložené práce A Autorka předkládá zajímavý koncept městského paláce, který má potenciál poskytnout nový impuls pro rozvoj centra města. Je patrné, že se snažila propojit velkorysý návrh s potřebami a charakterem daného prostoru a území. 2. Urbanistické řešení A Navrhovaná budova dotváří kompaktní strukturu centra. Respektuje uliční čáru, navazuje výškově na stávající zástavbu a definuje tvar náměstí a okolních ulic. Podloubí navazuje na náměstí. Průchod skrze dvůr zůstal veřejnosti zachován. Samotný dvůr tvoří jakousi městskou oázu a přiláká veřejnost do parteru. 3. Architektonické řešení B Autorka vysvětluje koncept návrhu jako vytvoření městského paláce, který bude poskytovat chybějící služby a funkce centra a zároveň upoutá pozornost. Oceňuji odvahu autorky přijít s výrazově velkorysým a netradičním řešením. Dům působí moderně a neotřele. Problém tohoto řešení vidím v tom, že dům působí výrazově spíše jako kulturní stavba a veřejnost tím může trochu mást. Nevidím zde přímou spojitost s občanskou vybaveností a bydlením. Svým výrazovým charakterem se objekt chová rovněž spíše jako solitér než budova v historickém centru. 4. Provozní řešení A Provozní řešení domu funguje. Parter komunikuje s veřejným prostorem, bydlení je řešeno s citem. Dopravní řešení je navrženo v rámci možností dané lokality. 5. Technicko-konstrukční řešení B Technické řešení odpovídá navrženého prostorovému a dispozičnímu řešení. 6. Formální úroveň A Grafická a formální úroveň zpracování práce je velmi dobrá, vše je přehledně zpracováno. Diplomová práce autorky Barbory Dáňové představuje pečlivě vypracovaný dokument na velmi dobré úrovni. Je třeba ocenit autorčinu snahu a odvahu experimentovat s novými nápady. Mírné nedostatky ve výrazovém řešení jsou spíše projevem kreativity a hledání vlastního stylu, který je typický pro studentské prostředí. Celkově je práce přínosná a dává studentce dostatečnou základnu pro obhajobu. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 159426