KÁČEROVÁ, E. Odhad formantových kmitočtů pomocí strojového učení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Studentka zadání diplomové práce splnila. Matematické modely odhadující formantové kmitočty sice nebyly založeny mj. na vlastnostech časového průběhu signálu, nicméně tento podcíl byl po konzultaci se školitelem změněn. Z formálního hlediska má práce jen drobné nedostatky, především pak překlepy a drobné gramatické chyby. S literaturou pracovala studentka dostatečně. Obecně hodnotím práci kladně, nicméně je škoda, že nebyla studentka při své práci více aktivní. Stěžejní část práce, tj. strojové učení, řešila na poslední chvíli. Samotný dokument práce jsem poprvé viděl až po jeho oficiálním odevzdání. I když byly cíle splněny, samotná realizace mohla být po včasných konzultacích ještě zlepšena (např. lepší dělení databáze na trénovací, testovací a validační množinu). Navíc se v práci zbytečně objevují faktické nepřesnosti, např. tvrzení, že jsou formanty počítány z kladných kořenů přenosové funkce. Formanty jsou počítány z kořenů jmenovatele a navíc kladné, respektive větší než nula, mají být jejich imaginární části. Reálné mohou být i záporné. Dále např. nedává smysl v práci popisovat metody kNN a XGBoost, když nejsou nakonec použity.
Študentka zadanie diplomovej práce splnila. Pre odhad formantových frekvencií použila nelineárne segmentálne príznaky a neurónovú sieť s jednou skrytou vrstvou. Časť, ktorá sa venuje popisu, trénovaniu a validácii neurónovej siete je veľmi vágna a postráda podstatné detaily ako je napr. snaha o optimalizáciu, sledovanie učiacich kriviek, regularizáciu, atď. Študentka síce píše, že skúšala meniť počet neurónov v skrytej vrstve, no toto má na robustnosť a taktiež generalizáciu tejto neurónovej siete skôr marginálny dopad. Oveľa efektívnejšie by bolo napr. použitie modernejšej architektúry neurónovej siete, ako je napr. konvolučná neurónová sieť. Samotné zhodnotenie a diskusia sú taktiež veľmi povrchné. Chýba mi tu hlbšia analýza výsledkov, návrhy na zlepšenie, atď. Po odbornej stránke je práca na priemernej úrovni. Po stránke formálnej práci vytýkam početné gramatické chyby, nepresnosti, miešanie Slovenských a Českých pojmov (napr. frekvencia vs kmitočet). Vzhľadom na uvedené nedostatky hodnotím prácu známkou C, 70 bodov.
eVSKP id 118151