SLOUKA, P. Laboratorní měření kožní vodivosti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Sekora, Jiří

Předmětem práce pana Bc. Petra Slouky byl návrh a ověření, resp. sestavení zařízení pro měření kožní vodivosti. Sestavené zařízení má být využito na pracovišti FL MU jako náhrada stávajících přístrojů Dermotest, které již s ohledem na jejich parametry a stáří neposkytují relevantní výsledky měření. V teoretické části student popisuje anatomii kůže a způsoby stanovení vodivosti kůže. V praktické části práce se student věnuje vlastnímu návrhu zařízení. Hardwarový návrh je realizován s ohledem na požadavky definované v zadání. Hardwarový návrh je na velmi dobré úrovni. V závěru práce bylo sestaveno uživatelské rozhraní v LabVIEW, které umožní uživateli sledovat aktuální průběh měření. Program v LabVIEW není stěžejní částí práce, ale poslouží uživateli pro snazší orientaci v měřených datech. Po formální stránce nemám vyjma zapomenutých jednoznakových předložek na konci řádků žádné větší výhrady. Předložená práce je celkově na dobré úrovni, v části zhodnocení výsledků jsou popsány veškeré problémy spjaté s návrhem zařízení a jejich řešení. Problémy nastaly především v oblasti zapojení iontoforézy, proto byla závěrečná srovnávací měření prováděna bez iontoforézy. Práci pana Bc. Petra Slouky hodnotím známkou „výborně“ / A.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Harabiš, Vratislav

Student se ve své práci zabýval návrhem a realizací přístroje pro stanovení vodivosti kůže. Předložená práce má rozsah 65 stran textu. V teoretické části student popisuje jak zejména anatomii kůže, tak rovněž diagnostické možností pomocí stanovení vodivosti kůže. Rovněž se zde věnuje popisu jednotlivých metod, pomocí kterých lze stanovit vodivost kůže. V praktické části práce se student věnuje vlastnímu HW a SW návrhu. Pro měření vodivosti kůže student navrhl napětím řízený střídavý zdroj proudu, obslužný program pro nastavení a vizualizaci měření je vytvořen v prostředí LabVIEW. Bohužel zřejmě vlivem parazitních vlastností DPS není možné připojit iontoforézu. Tento problém se v průběhu práce nepodařilo odstranit. Nicméně modul byl ověřen a porovnán s komerčním přístrojem Dermotest. Zde je nutné podotknout, že samotný přístroj Dermotest je značně zastaralý a není správně kalibrován. Není tedy zcela snadné rozhodnout, které měření je správné. Zde je nutná další kalibrace a měření, které by již byly značně nad rámec zadání diplomové práce a časové možnosti studenta při řešení. Přes tyto zdánlivé nedostatky spatřuji v práci značný potenciál a doporučuji v tématu v budoucích pracích dále rozvinout. Po formální stránce je práce na výborné úrovní, využívání citací je příkladné. Texty obsahují pouze drobné překlepy a chyby. Zadání práce je splněno v celém rozsahu.

Navrhovaná známka
A
Body
90

eVSKP id 84482