INDRA, Z. Ramanova spektroskopie pro výuku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Diplomová práce Bc. Zdeňka Indry se zabývá realizací nízkorozpočtové varianty Ramanovy spektroskopie pro účely laboratorní výuky magisterského předmětu. Rozsahem je práce menší, ale odpovídá doporučenému minimu. Zde je potřeba uvést, že student měl vzhledem k pandemii ztížený přístup do laboratoře k potřebnému vybavení, což se podepsalo na rozsahu experimentálního ověření. Předložená práce bez výjimky splňuje všechny požadavky definované zadáním. Po formální stránce je práce přijatelná, i když obsahuje několik drobných nedostatků. Po odborné stránce práci není co vytknout, obsahuje minimum nepřesností, řešená problematika je popsána výstižně. Student navrhl a realizoval demonstrační systém včetně chlazení spektrometru a software. Závěrem student provedl měření, kterými dostatečně ověřil funkčnost celého systému. Student svou prací bezesporu prokázal svoje vysoké inženýrské schopnosti. Zařízení je v současnosti v magisterské laboratoři UFYZ, kde bude využito k výuce v rámci laboratoří magisterského předmětu Nanotechnologie. Student byl během semestru velice aktivní, dle potřeby konzultoval a přicházel s vlastními nápady na vylepšení, svěřené úkoly plnil samostatně. Jako vedoucí práce hodnotím práci známkou výborně.
V předložené práci se diplomant Zdeněk Indra zabývá principem Ramanova jevu a realizací Ramanova spektrometru pro laboratorní výuku s důrazem na efektivní minimalizaci pořizovacích nákladů jednotlivých konstrukčních prvků a celé sestavy. První dvě kapitoly práce se věnují úvodu do problematiky od popisu Ramanovu jevu, jeho využití nejen v materiálovém výzkumu, až po konstrukci Ramanova spektrometru a popisu jednotlivých prvků. Třetí kapitola popisuje sestavení Ramanova spektrometru z dostupných prvků v laboratořích UFYZ, experimentální ověření sestavy na základě porovnání měřeného spektra s teoretickými spektrálními čarami acetonu. Diplomant ve čtvrté kapitole diskutuje návrh a realizaci Ramanova spektrometru, který se skládá z komerčně dostupného difrakčního spektrometru (Ocean Optics), vlastní konstrukce chladicího boxu difrakčního spektrometru včetně řídící elektroniky na platformě Arduino, optické cesty implementované do vlastní konstrukce optického tunelu (vytvořený 3D tiskárnou) a vlastního softwaru (implementace v prostředí Phyton) pro vyhodnocení Ramanových spekter. Páta kapitola se věnuje verifikaci vlastní aparatury na vzorcích vody, acetonu, ethanolu a methanolu. Postup řešení je logický, od shrnutí poznatků a stavu současných znalostí přes popis navrženého systému až po vyhodnocení. Zejména oceňuji, jakým způsobem jsou prezentovány a diskutovány poslední čtyři kapitoly práce a vlastní invenci diplomanta, který “dotáhl“ celé řešení do konce. Zadání diplomové práce bylo splněno. Po formální a jazykové stránce je práce vypracována na velmi dobré úrovni s akceptovatelnou hladinou gramatických chyb a překlepů. Určité nedostatky lze spatřovat v použití některých nešťastných výrazů (jako například „přesný laser“ či „diodové lasery“), či použití anglických popisků u některých grafů generovaných diplomantem. Nicméně, tyto nedostatky nesnižují úroveň celé práce. Navrhuji známku A/99 a doporučuji ke zvážení tuto práci k obhajobě. Dále navrhuji zvážit, zda tuto práci nenavrhnout na cenu děkana za diplomovou práci.
eVSKP id 134498