NĚMEC, R. 3D tiskárna typu Delta [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Diplomová práce pana Němce se zabývá návrhem 3D tiskárny typu delta. Cílem práce bylo zkonstruovat vlastní 3D tiskárnu s netradiční konstrukcí doplněnou o příslušné periferie. Musím konstatovat, že diplomant přistoupil k řešení velice svědomitě a jelikož se jedná o komplexní a náročnou práci zahrnující znalosti z několika oblastí, začal s její realizací již před začátkem zimního semestru. Diplomant v úvodních kapitolách stručně popisuje FDM 3D tisk a srovnává jednotlivá konstrukční řešení. Dále si pak vytyčil cíle, kterých chtěl ve svém designu dosáhnout. V praktické části pak popisuje realizaci celého projektu. Konstrukční řešení kompletně designoval v systému solidworks, kde si ověřil, zda jeho návrh splňuje mechanické vlastnosti. Jako řídící elektroniku použil desku s 32 bitovým procesorem ARM Cortex-M3, což zatím není u 3D tiskáren obvyklé. Právě pro delta tiskárnu je však více než vhodná. Práce je pak doplněna i o návrh vyhřívaní celé tiskárny. Pro tyto účely využil diplomant moderní metody počítačové simulace a nejprve si své návrhy ověřil virtuálně. Poté vybral vhodnou variantu temperované podložky a tu zrealizoval a ověřil. Zdařilá je také tisková hlava, která je uložena v magnetech a dá se velice pohodlně sejmout, což je praktické při čištění a výměně trysky. Výsledkem je tedy konečný produkt, který bude dále využíván ve výuce na UETE, za tímto účelem byl vytvořen, mimo jiné, kalibrační protokol, na kterém se studenti seznámí s kalibrací tohoto typu tiskárny. Další výhodou je možnost použití tiskárny s volně šiřitelnými softwary pro kontrolu tiskárny. Celkovou práci hodnotím jako velice zdařilou. O tom svědčí i první místo na studentské soutěži EEICT, kde diplomant získal i cenu z firmy. Práce je psána logicky a přehledně. Obsahuje minimum chyb. Diplomant dokázal řešit problémy, kterých nebylo zrovna málo, zvláště při programování konfiguračního souboru pro firmware, velice efektivním způsobem. Dle výše uvedeného konstatují, že diplomant splnil zadání v plné míře a navrhují hodnotit práci stupněm A
Diplomová práce studenta se zabývá návrhem a stavbou FDM 3D tiskárny typu DELTA. Členění a celkové zpracování práce je na výborné úrovni, zejména část zabývající se návrhem a simulací. Práce se však nevyhla pár překlepům a menším nedostatkům, které jsou však vzhledem k rozsahu práce většinou zanedbatelné (např. Závěr číslovaný jako kapitola 6, přičemž kapitola 6 již existuje). Za větší chyby považuji: 1. Tabulku 2, v níž v případě Tuhostí, Odolností a Tiskových vlastností materiálů student hodnotí tyto materiály jako X bodů z 10 přičemž není nikde vysvětlena stupnice hodnocení 2. Obrázky 27 a 28 kde pravděpodobně barva plastu koliduje s barvou teplotního spektra simulace 3. Jednotky v rovnicích 5 a 6 nejsou bezrozměrné. 4. Student v práci popisuje tisk kalibračních předmětů, které následně hodnotí ale nepíše, za jakých podmínek (rychlost tisku, materiál aj.) byli vytištěny. Podmínky tisku mají přitom značný vliv na kvalitu tisku. Co se týče obsahu práce, mohl student věnovat méně prostoru popisu stavby, zprovoznění a kalibrace tiskárny (jenž jde dohledat na internetu) a zaměřit se víc na rešerši 32bitových řídících desek, kterých je v dnešní době nespočet. Vzhledem ke koncepci zadaní, které bylo splněno nadmíru nemohu hodnotit práci jinak než 92 A.
eVSKP id 119337