SIKORA, V. Zpracování signálů z optovláknových senzorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Student Vojtěch Sikora vytvořil svou diplomovou práci na téma: Zpracování signálů z optovláknových senzorů. Po obsahové i formální stránce je práce na dobré úrovni. Práce je dobře členěna, nejdříve rozebírá teorii a možnosti senzorických systémů, v další části je již vytvořen popis a aplikace pro analýzu signálů z optovláknových senzorů. Aplikace je zaměřena na signály vystupující z interferometrických systémů. Nevýhodou této aplikace je nasazení pouze na interferometrické systémy s couplery 2x2. V práci je vytvořen i finanční souhrn již známých zapojení optovláknových senzorů s ohledem na jejich přesnost a cenu komponent. I přes výše uvedenou výtku student pracoval pečlivě a konzultoval svůj postup práce.
Pan Sikora vypracoval svou diplomovou práci zaměřenou na zpracování signálů z optovláknových senzorů. Začátek práce je zaměřen na teoretický úvod v oblasti optických senzorů a principy interferometrů. Dále jsou v práci porovnány cenové nároky jednotlivých optických vibračních senzorů, avšak student v práci zmiňuje, že do rozpočtu nejsou započteny součástky s hodnotou nižší než 200$, což může být při vetším počtu těchto součástek dost razantní rozdíl v ceně a nejedná se v této finanční analýze ani o cenové srovnáni soustav jen vybraných součástek. Z tohoto pohledu mi toto finanční srovnání přijde neefektivní. V nadcházející kapitole student popisuje úkony při zpracování signálu, která následně využívá při zpracování vstupních signálů z optického senzoru. V třetí kapitole student sestavil optický senzor pro měření vibrací založený na principu Mach-Zehnderova interferometru a experimentálně změřil vibraci v rozmezí 1, 10, 300, 3000 Hz. Jednotlivé měření jsou v práci dobře popsány i graficky znázorněny. V závěrečné kapitole student prezentuje vlastní aplikaci, kterou vytvořil v prostředí Matlab, která slouží k analýze signálu z optického senzoru. Samotná aplikace dokáže převádět z časové do frekvenční oblasti, aplikace má ošetřena i zadávání špatných vstupních parametrů. Nejdůležitější funkcí aplikace je možnost využití a nastavení filtru dolní propust a pásmová propust, který slouží pro následné vyhodnocení a případnou lokalizaci vibrací podél senzoru. Student v práci uvádí, že pro odladění své aplikace použil výstupy signálů z více typů interferometrů, avšak zmínka o jejich parametrech mi v práci chybí. Dosažené výsledky práce jsou velice dobře popsané. Celková práce je na dobré formální i obsahové úrovni. Zadání práce bylo splněno. Z výše popsaného navrhuji práci na B.
eVSKP id 110081