ČAŇKOVÁ, L. Farmakokinetické modelování v pozitronové emisní tomografii [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Mézl, Martin

Předložená práce je zaměřena na farmakokinetické modelování v oblasti dynamického PET zobrazování. Práce má logickou strukturu, je členěna do 5 hlavních kapitol na 52 stranách. V rámci teoretické části práce je čtenář seznámen se základy farmakokinetiky a farmakokinetických modelů. Hlavní částí rešerše je potom kapitola 3, která se věnuje farmakokinetickým modelům v oblasti dynamických PET studií. Tuto kapitolu považuji za velice povedenou, kdy se jedná o ucelený přehled modelování nejen s využitím standardního radiofarmaka FDG, ale i dalších látek. V rámci praktické části práce byla provedena simulace základních modelů v prostředí Simulink. Zde kladně oceňuji diskuzi nad vstupní arteriální funkcí, která je často v problematice dynamických PET studií opomíjena. Hlavní praktickou částí bylo zpracování dostupných datových souborů dynamických PET dat mozku. Studentka provedla výběr relevantních oblastí, v nich určila křivky koncentrace radiofarmaka a pomocí optimalizačních technik aproximovala tato data zvoleným modelem. Závěry stanovené studentkou jsou správné. Po formální stránce nemám větších výhrad. Práce cituje celkem 23 položek literatury, kladně oceňuji pečlivě doloženou rešerši modelování v dynamických PET studiích. Studentka byla během řešení práce velice aktivní a svůj postup pravidelně konzultovala. I přes drobné obtíže s implementační stránkou algoritmů dokázala vytvořit kvalitní bakalářské dílo. Práci jako celek doporučuji k obhajobě a hodnotím ji známkou výborně (A – 90 bodů).

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Jiřík, Radovan

Předložená práce se zabývá farmakokinetickými modely v zobrazování pozitronovou emisní tomografií (PET). V teoretické části studentka popisuje nejdříve teorii farmakokinetických modelů a v další části popisuje modely využívané pro PET. Rozsahově je teoretická část v pořádku, jen některé části jsou nadbytečné (např. popis některých primárních a sekundárních veličin), protože se s nimi dále nepracuje a text zbytečně kopíruje strukturu citovaných skript. Popis modelů pro PET je v některých částech málo srozumitelný, což je dáno i tím, že autorka přebrala z citovaných zdrojů i jejich značení veličin a v uvedených modelech je často jedna a ta samá veličina označována různě. V praktické části studentka nejdříve úspěšně navrhla, implementovala a vyhodnotila simulaci tří farmakokinetických modelů. Dále studentka navrhla, implementovala a vyhodnotila prokládání reálných dat PET farmakokinetickým modelem. Metodologicky je z mého pohledu postup řešení práce správný a výsledky jsou náležitě popsány a interpretovány. Jen v některých částech je text méně srozumitelný. V závěru kap. 5.5.3 se píše, že vztahy pro výpočet průtoku v uvedených článcích nejsou pro tuto bakalářskou práci relevantní, protože byla použita jiná radiofarmaka. Zde si dovolím nesouhlasit, protože odhad průtoku krve by měl být na druhu radiofarmaka nezávislý. Práce je logicky členěná, po formální stránce je v pořádku. Snad jen seznam symbolů a zkratek je neúplný. Zadání práce hodnotím jako splněné na velmi dobré úrovni.

Navrhovaná známka
B
Body
82

Otázky

eVSKP id 150796