SÍTAŘ, M. Hodnocení zemnících soustav VN/NN sítí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Kopička, Marek

Diplomová práce se zabývá problematikou hodnocení zemnících soustav VN/NN sítí. Cíle práce byly rozděleny do několika částí, které se ve výsledku prolínají a určují konkrétní závěr. V teoretické části autor čerpal zejména ze své předchozí práce a zkušeností s problematikou měření zemnících soustav, dále z vhodných informačních zdrojů, zejména legislativních dokuměntů - kapitoly 2 až 7. Zaměření teoretické části práce je zvoleno vhodně s ohledem na navazující měření v terénu a tvorbu modelu uzemňovací soustavy v programu Ansys Maxwell. Práce je ve svém popisu problematiky i konkrétní praktické části zpracována přehledně a uceleně a splňuje parametry diplomové práce. I díky minimu gramatických a typografických chyb a především díky vlastnímu přístupu a přínosu studenta, řadím tuto práci mezi obsahově kvalitní a přínosné a hodnotím ji 98 body.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Topolánek, David

Posuzovaná diplomová práce je zaměřena na problematiku ověřování bezpečnosti navržených zemnících soustav a to zejména s ohledem na posouzení zemního odporu, rozložení potenciálu povrchu země a dotykových či krokových napětí. Velkým přínosem práce je konfrontace několika způsobů určení výše zmíněných parametrů, které vycházejí z numerického modelu, empirického výpočtu, tak i z reálného měření s využitím frekvenční i silové metody. V práci jsou podrobně a věcně popsány okolnosti realizace dvou experimentálních měření na zemnící soustavě trafostanice a úsekového odpojovače. Výsledky z těchto experimentů jsou následně použity pro verifikaci postupů stanovení zemního odporu, rozložení potenciálu a krokových napětí vycházející z numerického modelu zemnící soustavy. Veškeré výsledky jsou přehledně a srozumitelně prezentovány, což přispěje při případné jejich interpretaci u navazujících prací. Práce obsahuje malé množství nepřesností a chyb. Za hlavní nedostatek práce považuji využití již neplatných norem pro stanovení dílčích závěrů a kritérií, které však v daném případě nijak neovlivnily závěrečná konstatování. Nicméně zejména v oblasti bezpečnosti je klíčové dodržování platných či aktualizovaných ČSN a PNE. Vzhledem k rozsahu a zpracování hodnotím práci velmi kladně i přes zmiňované výtky. Práci doporučuji ji k obhajobě. Připomínky k práci: - seznam symbolů: impedance nejsou značeny jako komplexní číslo, není zřejmé zda je myšlen pouze modul této impedance - CSN 33 3201 na kterou se autor odkazuje a používá jako referenci byla roku 2013 zrušena, dále je tato reference uvedena v seznamu hned dvakrát [13][14] - autor chybně uvádí jako trvalé dovolené dotykové napětí hodnotu 75 V, pro dobu delší než 10s se může používat hodnota trvalého dotykového napětí 80 V (CSN EN 50 522) - na straně 23 je chybně uveden odkaz na obrázek 4-2, je myšlen 4-1 - vzorec (5.1) je dle mého názoru chybně, pokud redukční poměr r nabývá hodnot 0 - 1 - na straně 31 je uvedeno: "V tomto případě může dotykové napětí překročit UE o více než 50 %". Toto tvrzení je chybné, dotykové napětí ze své podstaty nemůže nikdy mít vyšší úroveň.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 102571