VICHR, T. Vícestupňové přeplňování vznětového motoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Svída, David

Diplomová práce pana Tomáše Vichra se zabývá vícestupňovým přeplňováním vznětového motoru. Řešení této práce znamenalo, že se student musel podrobně seznámit s metodami výpočtu spalovacích motorů. Student k řešení své práce přistupoval se zájmem a s chutí zkoušet a osvojit si nové věci a postupy. To se projevilo zejména tak, že nad rámec zadání student zvolil a sestavil takový výpočetní postup/model, který mu umožnil vytvořit veřejně dostupnou aplikaci na webových stránkách http://turbomatchersi.sweb.cz , kde je možné spojení spalovacího motoru a turbodmychadla spočítat a vyzkoušet si vliv různých vstupních parametrů. Student splnil všechny body zadání a práci tedy doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Beran, Martin

Pan Tomáš Vichr se ve své diplomové práci zabývá návrhem systému vícestupňového přeplňování za účelem rozšíření provozního rozsahu zadaného vznětového motoru. První část práce obsahuje velmi zdařilou rešerši ve které se student nejprve seznamuje se všemi teoretickými aspekty zadané problematiky a je dále směřována právě ke spolupráci motoru a turbodmychadla. Musím ocenit, že celá tato část je velmi kvalitně zpracována, zejména pak oblast zaměřena právě na regulaci turbodmychadel z čehož je zřejmé, že se student v zadané oblasti velmi dobře orientuje. Další část práce je pak již zaměřena na samotný návrh dvoustupňového přeplňování. Zde na základě známých vztahů student nejprve sestavil termodynamický model, který zjednodušeně popisuje spolupráci turbodmychadla s motorem principiálně založený na základě středních hodnot hmotnostních toků. Opět je zde potřeba ocenit, že student nad rámec zadání práce vytvořil volně dostupnou webovou aplikaci, která na základě výše uvedeného slouží právě pro simulaci spolupráce motoru a turbodmychadla. Její užitečnost a tedy i vysoká využitelnost výsledku v praxi spočívá právě ve velmi rychlém prvotním návrhu nebo ověření vhodnosti použití vybraného turbodmychadla pro požadovaný provozní režim motoru. To vše s relativně omezeným počtem vstupních informací na rozdíl oproti složitosti a časové náročnosti pokročilých 1D simulačních modelů. Cela aplikace je přehledně a velmi logicky vytvořena a oproti obdobným známým aplikacím podobného smyslu nepoužívá imperiální jednotky, jako se ve většině případů můžeme v této oblasti setkat. Oproti excelovské formě obdobného výpočtu vidím v aplikaci velký potenciál, neboť s možností vkládání dalších než předdefinovaných charakteristik je způsob grafického výstupu pro návrh velmi přehledný. (zde bych možná osobně více preferoval oproti možnosti přepínaní dat turbodmychadel -přepínáním v rolovací buňce, možnost zobrazení dvou a více zvolených turbodmychadel ve sloupcích vedle sebe) Opravdu unikátní by se tento nástroj stal, pokud by byl „naplněn ukázkovými šablonami“ vybraných typických spalovacích motorů s reálnými provozními hodnotami všech účinností, teplot a dalších koeficientů. V poslední části práce se student zaměřil na optimalizaci zadaného motoru jejichž výsledkem bylo porovnání dvou variant vícestupňového přeplánování, kde všechny uvedené závěry jsou velmi přehledně presentovány jak tabelárně tak graficky. Jak student v závěru správně kriticky zmiňuje součástí náplně práce nebyla analýza zvýšeného mechanického namáhání motoru a pro reálné nasazení by bylo potřeba posoudit, zda by byl vybraný motor pro zmíněné úpravy konstrukčně vyhovující. Celá práce velmi přehledně a logicky uspořádána a student prokázal odborné schopnosti při řešení konkrétní zadané aplikace. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 132827