RUBANOVÁ, B. Biotechnologické produkce polyhydroxyalkanoátů svyužitím extrémofilních purpurových bakterií [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Obruča, Stanislav

Diplomová práce Bc. Blanky Rubanové je věnována studiu biosyntézy polyhydroxyalkanoátů (PHA) u vybraných extremofilních zástupců rodiny purpurových bakterií. Práce byla motivovaná snahou najít nové zajímavé producenty PHA, které budou výhledově slibnými kandidáty pro biotechnologickou výrobu PHA v rámci konceptu biotechnologií nové generace. Bohužel ani jedna z testovaných bakterií nenaplnila naděje, které jsme do nich vkládali a neprokázala se být slibným a stabilním producentem PHA. K realizaci své diplomové práce přistupovala Blanka Rubanová velice zodpovědně, aktivně a také samostatně. Podílela se na návrhu nových přístupů a strategií, které by umožnily efektivnější kultivaci studovaných bakterií a ověření jejich biotechnologického potenciálu. Během realizace své diplomové práce si vyzkoušela a osvojila celou řadu kultivačních, experimentálních i analytickém metod a postupů. Tyto znalosti a dovednosti mohou být velice užitečným vkladem pro její budoucí kariéru. Vysoce také hodnotím dovednosti studentky v oblasti zpracování odborného textu. Podle mého názoru studentka zpracovala velice zdařilou diplomovou práci, která obsahuje všechny náležitosti kladené na tento typ dokumentu. Studentka dokázala schopnosti a dovednosti vypracovat kvalitní, logickou a dobře čitelnou práci. Velice solidním způsobem pracovala s experimentálními daty i literárními zdroji, které dokázala propojit v jeden funkční celek. Na základě výše uvedeného doporučuji práci k obhajobě a hodnotím ji známkou A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Samek, Ota

Předložená práce se zabývá experimentálně náročnou a aktuální oblastí směřující k mikrobiologickým a biotechnologickým aplikacím. Konkrétně diplomantka studuje metabolismus polyhydroxyalkanoátů (PHA) u dvou extrémofilních purpurových bakterií - Rhodoblastus acidophilus a Rhodobaca barguzinensis. Cílem experimentálního snažení je studium obsahu PHA za různých podmínek. Pro charakterizaci flexibilního metabolismu a morfologie buněk diplomantka experimentálně využila skenovací elektronovou mikroskopii a spektroskopickou techniku FTIR. Diplomantka zkoumala bakterie i na úrovni genotypu metou PCR a k určení přítomnosti mikrobiálních pigmentů použila UV-VIS spektroskopii. Diplomantka samostatně a velmi pozorně nastudovala aktuální literaturu a přehledně zpracovala teoretickou část. V teoretické části zaujme pěkně zpracovaná kapitola Suroviny, kapitola zaměřená na degradaci PHA a popis cílených bakterií. Velmi dobře zvládla i experimentální část, která začíná popisem kultivace bakterií pro dedikované experimenty. Jako velmi zdařilou hodnotím stručnou kapitolku věnovanou popisu použitých metod, která viditelně ukazuje experimentální náročnost provedených experimentů založenou na osmi metodách/postupech. V práci jsou rutinně použity různé techniky - např. plynová chromatografie, extrakce pigmentů, infračervená spektroskopie a elektronová mikroskopie. Což svědčí o schopnosti diplomantky hojně využívat dostupné experimentální techniky, které mohou pomoci ke splnění daných cílů a objasnění reakce a dynamiky metabolismu zkoumaných buněk. Kapitola 4 - Výsledky a diskuze se zabývá optimalizací kultivačních podmínek a růstovými křivkami s přehlednými tabulkami a grafy. Přínosem jsou výsledky plynové chromatografie, které prokázaly nižšší obsah PHB v buňkách. Výsledky elektronové mikroskopie a FTIR potvrzují výsledky získané plynovou chromatografií. Proto získané experimentální výsledky v této oblasti je třeba brát jako výrazný tvůrčí příspěvek k dalšímu pokroku objasnění metabolismu buněk - tvorbě PHB. Kladně hodnotím výsledky získané při studiu genu kódujícího PHA, kdy diplomantka použila techniku PCR a zisk absorpčních spekter pro identifikaci pigmentů. Je zřejmé, že při řešení tématu diplomantka získala potřebné teoretické a experimentální znalosti k dalšímu rozvoji tohoto náročného výzkumu. Z prezentace získaných výsledků je vidět, že studentka je schopná samostatně řešit experimentální problémy zapojením různých technik. Diplomantka se svého úkolu zhostila se ctí a na výborné úrovní, a proto tuto práci hodnotím klasifikačním stupněm A-výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 156647