LIZÚCH, J. Svařovací zdroj [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Student si vybral poměrně náročný úkol, a to návrh a konstrukci svářečky vhodné jak pro svařování obalovanou elektrodou, tak pro MIG/MAG metodu. Úkolem tedy byl nejen návrh samotného svařovacího měniče, ale také řízení motoru podavače drátu včetně konstrukce pomocného zdroje a realizace mikroprocesorového řízení celé svářečky. Student pracoval dosti samostatně, se všemi úkoly si dokázal poradit a také prokázal jisté praktické znalosti z oboru. Vysokou úroveň práce bohužel mírně snižují sice drobné, ale poměrně časté nepřesnosti např. ve výpočtech či ve vysvětlení nebo rozboru jednotlivých problémů.
Student ve své diplomové práci provedl nejprve rozbor metod svařování elektrickém obloukem, podal přehled zdrojů pro svařování střídavým i stejnosměrným proudem a podrobně se soustředil na komplexní návrh spínaného zdroje pro svařování stejnosměrným proudem různými svařovacími metodami, s možností proudové i napěťové zpětnovazební regulace. Součástí práce byl i návrh zdroje pro pohon podavače drátu a návrh veškerých potřebných pomocných obvodů. Veškeré navržené obvody byly realizovány a patrně také plně uvedeny do chodu, což dokladuje série ověřovacích měření důležitých průběhů. Po formální stránce je práce zpracována pečlivě, rozsah práce vysoce překračuje zvyklosti pro diplomovou práci. K práci mám drobné věcné kritické připomínky: Např. v rovnici (7.90) je omylem uvedeno znaménko „krát“ místo „mínus“, účinnost v rovnici (7.74) by se neměla značit „fí“, ale „éta“, v Obr. 7.7 je použit „pull down“ rezistor R68 patrně celkem zbytečně, na Obr. 7.10. je dosti nelogicky použit sledovač s operačním zesilovačem, který zpracovává signál z bočníku s malým odporem 10 Ohm, což způsobí nežádoucí zpomalení snímače proudu a žádný kladný přínos to přitom nemá. Na straně 66 dole se tvrdí, že pro stabilitu oblouku je užitečná větší hodnota kapacity výstupního kondenzátoru. S tímto obecným tvrzením nesouhlasím a prosím o diskuzi u obhajoby. Uvedené připomínky jsou jen drobné, práce je velmi kvalitní a doporučuji ji k obhajobě.
eVSKP id 159887