TCHÍR, M. Srovnávací studie únosnosti a tuhosti vybraných spojů kovové a kompozitní části konstrukce [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Vrbka, Jan

Diplomant Michal Tchír se zabýval predikcí porušování kompozitní části šroubového spoje. Student pracoval na tématu systematicky a své výsledky průběžně konzultoval. Hlavním tématem práce bylo testování dostupných kritérií predikce porušení kompozitu a porovnání získaných výsledků vůči experimentu. K predikci porušení byla vybrána výhradně implicitní formulace metody konečných prvků. Pro výpočty byl použit adekvátní nelineární výpočtový model. Text práce je psán v anglickém jazyce, což zvyšuje její úroveň.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Šebek, František

Autor diplomové práce zabývající se únosností a tuhostí spojů kompozitních komponent v úvodu popisuje problémovou situaci a definuje systém podstatných veličin. Dále se krátce zmiňuje o typech spojů a současném stavu poznání dané problematiky. Už šířeji se věnuje mechanice kompozitů a jejich porušování. Uvádí též přehledně základy mechaniky kontinua, numerického řešení soustav nelineárních rovnic a metody konečných prvků, jež byla využita pro samotné řešení problému. Po stručném popisu výběru vhodného výpočetního systému, kterým se stal MSC Nastran, byla zvolena implicitní formulace metody konečných prvků jako vhodnější zejména z pohledu úspory výpočetního času vůči explicitní formulaci, jež je pro výpočty zahrnující degradaci materiálu a porušování též velmi často využívána. Autor velice pečlivě popisuje geometrii, volbu hustoty sítě a modely materiálu, vazeb a zatížení. Velmi přínosné je srovnání výpočtů s experimentem, ze kterého je patrný význam faktoru reziduální tuhosti. Užitečná je rovněž diskuze ohledně konvergence pro různé nastavení výpočtu. V práci se vyskytly občasné gramatické či faktické chyby, které však nesnížily velmi dobrou úroveň práce, kterou doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 93127