SCHALLER, L. Analýza řídicích procedur v mobilních sítích čtvrté generace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Náplní práce studenta bylo prostudování řídicích procedur v mobilních sítích 4G, seznámit se s experimentální mobilní sítí 4G vybudovanou na Ústavu telekomunikací, realizovat provoz na ní a analyzovat řídicí procedury s činností terminálů spojené. Následně z nabytých znalostí navrhnout vhodnou laboratorní úlohu pro předmět MKPM. Student řešil svou diplomovou práci aktivně, po počátečních konzultacích a stanovení konkrétních cílů pracoval z větší části samostatně, v průběhu semestru konzultoval postup řešení. Praktická část práce probíhala na experimentální síti EPS na Ústavu telekomunikací FEKT VUT v Brně. V průběhu řešení projektu se objevily objektivní překážky, které z části omezily rozsah praktické části. Překážky spočívaly v omezené funkčnosti experimentální sítě, což bylo způsobeno nedodržením původních slibů daných dodavatelem technologie EPS. Práce je rozsáhlá, zpracována svědomitě a má dobrou úpravu a její vypracování tak vyžadovalo nemalé úsilí. Z hlediska náročnosti tématu práce je nutné podotknout, že zorientovat se a porozumět dobře tak rozsáhlé oblasti, jakou jsou současné mobilní systémy, je velmi komplikované a časově náročné, a to i pro studenty magisterského studia. Navržená a vypracovaná laboratorní úloha je hodnotným materiálem a bude zapracována do výuky předmětu MKPM. Závěrem lze konstatovat, že cíle práce byly naplněny, doporučuji práci k obhajobě a hodnotím známkou A/95 bodů
Obsahem práce diplomanta bylo prostudování problematiky moderních mobilních technologií označovaných zkratkou 4G, realizace praktických činností na experimentální síti Ústavu telekomunikací a návrh úlohy pro předmět Komunikační prostředky mobilních sítí. Práce je celkem rozsáhlá, hlavní text má 66 stran, vytvořený návod pak bez teoretického úvodu dalších 10 stran, a k tomu 2 strany materiálu pro vyučujícího. Práce je dobře organizovaná, kapitoly jsou logicky uspořádány, z důvodu rozsáhlosti problematiky však někdy vynechává uvozující informace, takže u neznalého čtenáře to může při studiu vyvolat ztrátu kontinuity rozvoje získávaných informací, např. diplomant nedefinuje, co je to nosič v síti EPS. Základní procedury jsou detailně popsány, což vyžadovalo studium rozsáhlého objemu 3GGP dokumentů. Nad rámec zadání se diplomant zabýval aktuálním vývojem nejnovějších standardů mobilních sítí a s tím spojenou problematikou „Internetu věcí“. V praktické části se diplomant zabýval analýzou řídicího provozu v experimentální síti EPS na ÚTKO s využitím nástrojů Wireshark a EXFO M5 Laboratorní úloha je vhodně navržená, přiměřeně náročná, vlastní návod by však měl být sepsán spíše v neosobní formě, tj. s využitím obratů v trpném rodě. Formální stránka práce je na dobré úrovni, jazykovou stránku textu mírně kazí několik chyb, např. velká písmena ve výrazu „Česká Republika“. Za další prohřešek považuji téměř nečitelnost některých obrázků pocházejících z nástrojů pro analýzu, či z dokumentů 3GPP, možná to chtělo změnit orientaci stránek s obrázky, nebo je vložit ještě jednou do přílohy s jinou orientací stránek. Závěrem lze konstatovat, že student musel pro zvládnutí úkolu vynaložit nemalé úsilí a věnovat mnoho času. Prokázal tak schopnost zorientovat se ve složité problematice a vyřešit zadaný úkol. Práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 110052