TVRDOŇOVÁ, A. Polovodičové mikrostruktury pro fotostimulaci buněk [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Glowacki, Eric Daniel

Práce se zabývá problematikou fotochemické generace peroxidu vodíku v kontextu biologického výzkumu. Diplomantka pracovala na poměrně složitém a mezioborovém projektu, který vyžadoval časově náročnou přípravu vzorků a měření s využitím nových podomácku vyrobených měřicích zařízení. V první experimentální fázi se studentka věnovala práci v čistých prostorách CEITEC Nano, kde se seznamovala s mikrovýrobní technologií, zejména vakuovými depozičními metodami, fotolitografií a plazmovou technologií pro úpravu povrchů. Tyto metody použila pro optimalizaci mikročástic na bázi organických polovodičů. Tato první fáze nebyla vůbec snadná a velice kladně hodnotím odhodlání s kterým studentka překonala veškeré neúspěchy, které ji potkaly. Nakonec se v rámci práce podařilo zoptimalizovat opakovatelný proces pro výrobu funkčních mikročástic, jenž výborně splňují očekávání naší výzkumné skupiny a mezinárodních spolupracovníků. Během druhé fáze laboratorní práce věnované měření a charakterizaci mikrostruktur, použila studentka fotochemické, fotoelektrochemické a spektrofotometrické metody. Dále se diplomantka seznámila s metodou elektronové mikroskopie pro zobrazování polovodičových mikrostruktur. Navzdory velmi širokému mezioborovému rozsahu požadovaných metod byla studentka schopná celou práci úspěšně dokončit a své výsledky prezentovat na mezinárodní bioelektronické konferenci v Rakousku. Výsledky této práce jsou výchozím bodem pro následující spolupráci se skupinou elektrofyziologů z Grazu (Rakousko), kteří tyto mikročástice použijí pro fotostimulaci nervových buněk. Během experimentální práce diplomantka prokázala mimořádné odhodlání, pracovitost, svědomitost, vědeckou zvědavost a výborné kompetence pro spolupráci v týmu. Studentka má také výborné komunikační a organizační schopnosti. Svůj zájem o pokračování ve vědecké kariéře podpořila volbou psaní práce v anglickém jazyce. Je třeba zmínit, že se studentka setkala s obtížemi při zpracování informací z vědecké literatury a porozumění základům polovodičové fyziky, což je částečně pochopitelné vzhledem k mezioborové povaze této práce. Nicméně jsem přesvědčený že tyto mírné nedokonalosti bude studentka schopná v budoucnu překonat, jelikož má pro vědeckou práci mimořádné předpoklady. Známka navržená vedoucím: A

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Weiter, Martin

Práce se věnuje přípravě a charakterizaci fotosenzitivních mikročástic cílených pro produkci fyziologického množství peroxidu vodíku pro regulaci signálních drah v kultivovaných buňkách. Z teoretického i experimentálního i hlediska se jedná o náročnější téma implikující multioborvý přístup a tudíž vyžadující široké znalosti z vícero oblastí (organické polovodiče, bioelektronika, fyzikální chemie a elektrochemie a další). Práce je dobře logicky členěna a přes náročnost tématu je psána srozumitelným stylem. Uváděná argumentace a fakta jsou adekvátně podloženy citovanou literaturou. Naplnění zadání je doloženo celou řadou experimentálních výsledků, které dokládají, že zadaní bylo velmi dobře naplněno. Vysoce hodnotím zvládnutí náročných experimentálních technik, zejména depozičních technik pro přípravu vzorků v laboratoři čistých prostor (Nanofabrication laboratory, CEITEC Nano). Získaná experimentální data jsou velmi dobře interpretována. V rámci uváděných dat a jejich analýzy by bylo vhodné uvést jakým způsobem byly stanoveny uváděné nejistoty měření, např. ty které jsou v grafech 22 až 28 vyznačeny chybovými úsečkami. U výsledků regresní analýzy by bylo vhodné doplnit i jednotky regresních koeficientů (Tab. 3). Tyto dílčí připomínky však nijak nesnižují kvalitu práce a jejich výsledků. Z formálního i jazykového hlediska je práce zpracována na velmi dobré úrovni a obsahuje jen minimum typografických a dalších chyb (např. nejednotné používání zkratky PEDOT vs PEDOT:PSS – str. 21, 27, 28 a dále), neuvedení plného významu některých zkratek: NHE -str. 11 ), opět se však jedná o drobné nepřesnosti nesnižující kvalitu daného textu. Celkově se jedná o práci, která přináší zajímavé originální výsledky, které mají další potenciál pro jejich využití a rozvoj. Práce bezvýhradně splňuje všechny nároky kladené na diplomové práce. Práci proto jednoznačně doporučuji k obhajobě s hodnocením výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 146802