ŠIRJOV, J. Testovací polygon pro kvantovou distribuci klíčů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Látal, Michal

Student, Bc. Jakub Širjov se ve své diplomové práci zabýval tématem „Testovací polygon pro kvantovou distribuci klíčů“. Diplomová práce je rozdělena na dvě hlavní kapitoly: teoretická část a praktická část. Vzhledem k rozsahu jednotlivých kapitol není toto rozdělení příliš vhodné. Vhodnější by bylo rozdělit rozsáhlé kapitoly na více kapitol a podkapitol. V teoretické části student stručně popisuje základy moderní kryptografie a kvantové mechaniky, dále popisuje, co je to qubit a způsoby jeho měření. V podkapitole Úvod do QKD popisuje principy, prvky a komunikační protokoly QKD sítí. Poslední podkapitola pak obsahuje rešerši současných komerčně nabízených systémů QKD a jejich porovnání. Praktická část diplomové práce je zaměřena na simulátory QKD a návrh testovacího polygonu. Pro simulaci QKD bylo zvoleno prostředí QKDNetsim ve kterém byly provedeny simulace zaměřené na rychlost tvoření klíčů, porovnání vybraných protokolů a vliv rychlosti provozu na vyrovnávací paměť. Návrh testovacího polygonu zahrnuje přenos datových a servisních kanálu společně s kvantovým kanálem. V simulacích jsou pak porovnány scénáře s různými typy a počty WDM filtrů. Návrh testovacího polygonu a simulace byly vytvořeny v simulačním prostředí VPIphotonics. Výsledky jednotlivých simulací jsou zpracovány do přehledných tabulek a grafů. Celkově je práce na velmi dobré grafické úrovni, v práci se vyskytuje menší množství gramatických a typografických chyb. Student během celého roku pravidelně a velmi aktivně konzultoval své postupy a výsledky. Dílčí výsledky práce byly prezentovány na studentské konferenci EEICT 2021.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Horváth, Tomáš

Student, Bc. Jakub Širjov, vypracoval diplomovou práci na téma „Testovací polygon pro kvantovou distribuci klíčů“. Práce obsahuje dvě hlavní kapitoly: teoretickou a praktickou část. Z pohledu práce toto členění není úplně vhodné. Práce obsahuje řadu překlepů (Druhá simulácia zobrazuje je vplyv) a nevhodných formulaci (by měl být funkční apod.). Obrázky zařízení výrobců IDQ a Toshiba neobsahují citaci zdroje. V praktické části nenacházím souvislost se zadáním a AODV směrovacím protokolem v NS-3, který je zmíněn na str. 55. Formulace „Jednotlivé špecifikácie zariadenia boli konzultované vedúcim práce priamo s IDQ.“ Není zcela vhodné, primárně měl konzultovat student s výrobcem na základě vlastních návrhů. Podle čeho student usuzuje, že zdrojem kvantového kanálu je FWLF1632xx od firmy Finisar? Dále postrádám informaci v popisu, str. 59, rychlost kvantového kanálu. Grafické zobrazení výsledků/spekter je vypracováno pečlivě a kompletně ve vektorové grafice. Drobnou poznámku mám k použití desetinné tečce v textu. I přes výše uvedené nedostatky práci doporučuji k obhajobě a práci hodnotím známkou B, 85 body.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 133443