ZGABAJ, M. Modelování vln na hladině [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Franců, Jan

Práce se zabývá modelováním hladinových vln. Autor měl odvodit modely vln na hluboké a mělké vodě. Odvozování má však časté logické skoky, čtenář má dojem, že autor spojil texty z několika zdrojů bez porozumění věci. Řada používaných pojmů není vysvětlena, například odvození vychází z podmínky nevířivosti proudění ale i přes mé upozornění tento pojem není vůbec definován. Také numerické experimenty chybí, v závěru jsou uvedeny jen 4 tabulky bez uvedení zdrojů nebo zdůvodnění. Zadání práce je tak splněno pouze částečně, i když autor práci doplnil zmínkou dalších speciálních typů proudění. Autor pracoval samostatně, na konzultace chodil velmi sporadicky. Neměl jsem také možnost práci přečíst před odevzdáním. Pro náročnost tematiky však práci navrhuji připustit k obhajobě, při které by však autor měl odvodil alespoň jeden model korektně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita E
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti E
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
D

Posudek oponenta

Haluza, Miloslav

Předložená bakalářská práce nazvaná "Modelování vln na hladině" se zabývá odvozením rovnic pro šíření gravitačních vln na hluboké a mělké vodě včetně doplnění vhodnými okrajovými podmínkami, v jejím závěru jsou provedeny výpočty rychlosti vlny v závislosti na vlnové délce a na hloubce pro hlubokou a pro mělkou vodu. Řešení je uvažováno jako dvourozměrné. Po odvození rovnice harmonické vlny je vyjádřena okrajová podmínka.Dále práce pokračuje nalezením závislosti mezi úhlovou frekvencí a vlnovým číslem.Je odvozen a nalezen tvar pohybu částic kapaliny, který způsobuje aktuální zvlnění hladiny. Z odvození vyplývá, že vlny na volné hladině jsou vlny tvořené pravotočivým periodickým pohybem částic kapaliny po elipse. Elipsa má různé parametry podle toho, je-li brána v úvahu voda hluboká či mělká. Do kategorie vln na mělké vodě patří tsunami, příliv a odliv, pobřežní vlny a solitární vlny, do vln na hluboké vodě patří především vlny způsobené větrem. Bakalářská práce je doplněna porovnáním rychlosti vln na vlnové délce a na hloubce, a to na mělké a na hluboké vodě. Práce je psána poměrně přehledně, má dobrou grafickou úpravu. Co považuji za nepříjemný nedostatek je to, že rovnice nejsou číslovány, nelze se potom z textu na rovnice jednoznačně odvolávat. Kapitola 2.1. uvádí označení, používané v textu bakalářské práce. Vhodnější by bylo uvést seznam hlavních použitých veličin včetně fyzikálního rozměru těchto veličin. Závěr práce je jasně formulován. Bakalářskou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 63728