ŠEBKOVÁ, A. Zaměstnanecké benefity a jejich daňové dopady [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Křížová, Zuzana

Studentka prokázala schopnost samostatně zpracovat informační zdroje a aplikovat metody, se kterými se seznámila v průběhu předcházejícího studia. V textu jsou také obsažena vlastní hodnotící stanoviska a tím splňuje základní požadavky kladené na závěrečné bakalářské práce. Proto ji doporučuji k obhajobě a do diskuse doporučuji zohlednit následující otázky: 1. Na str. 20 v práci uvádíte výši státního příspěvku na dřívější penzijní připojištění. Proč není citace z literatury doplněna o aktuální situaci? 2. Na str. 47 ve svých návrzích píšete: "Jestliže zaměstnanec pracuje u firmy ještě ve věku 50 a více let, zaslouží si po odchodu do důchodu vyšší důchod." Co Vás vedlo k tomuto tvrzení?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů C Studentce se podařilo základní cíle stanovené zadáním dobře naplnit.
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C Postupy použité k řešení problémů jsou standardní a byly využity adekvátní metody. Pouze u průzkumu mezi zaměstnanci by bylo jistě možné získat reprezentativnější data.
Praktická využitelnost výsledků C
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň B Celkové uspořádání práce je logické, vyhovuje požadavkům kladeným na závěrečné bakalářské práce. Vyjadřování v odborném jazyce nevykazuje závažnější problémy.
Práce s informačními zdroji, včetně citací C Analýza zadaných zdrojů byla kvalitně provedena, citace odpovídají odborným požadavkům. Výraznější výhradu mám k vyhledání vhodné literatury ke SWOT analýze, jsou dobře dostupné daleko respektovanější zdroje.
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Pospíšil, Evžen

Autorka se snaží vcelku podrobně probrat ty nejčastěji poskytované zaměstnanecké benefity. Dle mého názoru by se mohla absolventka oboru účetnictví a daně podrobněji zaobírat benefity z pohledu zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů a jejich přínosu pro poskytujícího zaměstnavatele. Zpracovatelka vcelku kvalitně zvládla teoretickou část s použitím relativně velkého množství literárních zdrojů. Horším výsledkem hodnotím praktickou část, jelikož doporučované rozšíření zaměstnaneckých výhod ve vybrané státní organizaci Správa železniční dopravní cesty o kondiční pobyty pro všechny zaměstnance starší 50ti let by nebylo pro dotyčného zaměstnavatele výhodné. Důvodem je aktuálně platný stav, kdy tento benefit nemůže zaměstnavatel zařadit mezi daňově uznatelné náklady. Na druhou stranu, toto pochybení, nevidím jako zásadní pro doporučení práce k obhajobě, jelikož je vícero bodů zákona o daních z příjmů, které přinášejí různé výklady a jsou řešeny pouze stanoviskem příslušné daňové správy. Stejně tak je třeba uvést na pravou míru legislativní ukotvení stravování. Zákon č. 262/2006 Sb. ukládá zaměstnavateli umožnit stravování. Zajištění stravovacích poukázek apod. je již zaměstnanecký benefit.Toto pochybení však opět, s ohledem na cíle práce, nevidím jako problematické. Při podrobnějším rozpracování vybraného tématu u v diplomové práci doporučuji se více věnovat porovnání zaměstnavatelů, kteří ze zákona využívají Fond kulturních a sociálních potřeb a zaměstnavatelů, kteří se při poskytování zaměstnaneckých benefitů řídí volnou nabídkou (tj. ovlivňováni již zmíněným zákonem o daních z příjmů).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů D
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Praktická využitelnost výsledků D
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň D
Práce s informačními zdroji D
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 85182