HRABICA, J. Vizuální detekce anomálií v průmyslové výrobě [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Diplomant pracoval na své diplomové práci spíše samostatně a konzultací využíval jen v zásadních bodech. Nicméně časově si práci nerozvrhl optimálně, kdy především formální stránka práce trpí nižší kvalitou, než odpovídá provedeným experimentům a implementaci autoenkodéru pro vizuální detekci anomálií na snímcích vybraného demonstrativního objektu - kancelářských připínáčků. Diplomant zadání v podstatě splnil, byť povětšinou minimální formou, kdy se především spokojil s implementací doporučené metody, namísto vlastní hlubší analýzy alternativ a jejich vhodnosti, přestože teoretickou rešerši metod sám provedl dobře. Jen částečně je pak splněn bod 6 zadání, kdy diplomant nevěnoval analýze a vyhodnocení výpočetní náročnosti zvolené metody využívající BAE2 pro vizuální detekci vadných kusů připínáčků takový prostor, jaký si experiment zaslouží - v kap. 5.5 tak jen krátce uvedl, že časovou náročnost algoritmu ověří experimentem učení s jednou epochou a dále se 120 epochami, kdy se jedná spíš o experiment ověřující vliv míry přeučení, než o přesné zjištění výpočetní náročnosti algoritmu a řídicích parametrů (např. změny hyperparametrů BAE2 aj.). Tento nedostatek není ale kritickou vadou, spíš nepozorností či nedůsledností diplomanta při zpracování všech výstupů experimentů do textu práce. Přes uvedené výtky diplomant splnil body zadání a z hlediska postupu práce na zadaném tématu projevil dostačující, byť ne oslnivé, inženýrské schopnosti.
Rozsah předložené práce je 57 stránek. Prezentační úroveň textu je značně ovlivněna velkým množstvím chyb, které znesnadňují čitelnost (chybějící čárky – např. 3.4.1; odkazy na neexistující obrázky (str. 14) – „diagram neuronové sítě níže“, kde žádný není; slovní odkaz „… na níže uvedeném …“ místo číselného značení (str. 37);). Výraznými nedostatky je i nedostatečné provázání obrázků s textem (např. chybí vysvětlení zobrazených průběhů 3.11 a 3.12 – obrázky nejsou v textu odkazovány; obrázky výsledků v kapitole 6.5 nejsou popsány vůbec). Pro práci byla zvolena vhodná literatura, která je uvedena v závěru a v práci jsou použity odkazy na tuto literaturu. To je vidět především v úvodní části pokrývající první body zadání. Práce patří spíše k jednodušším. Student musel nastudovat patřičné základy a orientovat se v nich. Student napsal dosti rozsáhlý teoretický úvod (20 stránek) – který mohl být doplněn o předpokládanou využitelnost v práci. Následuje 18 stránek popisujících přípravné práce – výběr součástky, výběr HW, výběr datasetu, úprava dat. Posledních 20 stran je věnováno tvorbě algoritmu a jeho testování. Tyto části lze považovat za vlastní práci studenta. Na základě předložené práce lze konstatovat, že zadání bylo splněno. Práce studenta je prezentována v logickém sledu a obsahuje detailní popis práce včetně kvalitního ověření experimentem. Práci bych vytkl značnou přímočarost bez rozboru alternativ – jeden typ součástky, málo rozborů pro důvody výběru daného řešení; výběr architektury od vedoucího; postupný výběr nejlepších parametrů, bez rozboru – nemůže vést do lokálního minima, kdy nejlepší řešení nebude nalezeno? I v praktických částech se vyskytují prezentační nedostatky, například v používání nevysvětlených termínů (tensor flow – 4.3.2; mohutnost datasetu; klasifikátor HardNet; chybí popis modelů BAE, BAE1, ConvM …; chybí vysvětlení augmentace; v kapitole 5 se věnuje nastavení hyperparametrů, které jsou popsány v kapitole 5.1.1, ale slovo hyperparametr se v této kapitole nevyskytuje, takže čtenář si musí vazby domýšlet. Např. termín isolation forest z obr 4.2 se nikde v práci neobjeví, stejně jako nejsou v práci použité způsoby vizualizace realizované ve studentově programu – proč?). Často se objevují závěry bez zdůvodnění (str 42, 43 – „upravení scény“ bez bližšího popisu; str 45 – „scéna nebude vhodná pro kvalitní detekci“; str 64 „výsledky experimentu nevyšly podle očekávání“; ) V systému je pouze text práce, na CD je zazipovaný zdrojový kód. Jeho obsah není popsán. V práci nejsou popsány požadavky a způsob spuštění vytvořené aplikace. Práce svědčí o magisterských schopnostech studenta.
eVSKP id 159976