RUMÍŠEK, T. Elektronicky řízené žhavení vodní dýmky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Fedra, Zbyněk

Zadání bylo vypsáno na studentovu žádost a na jeho zpracování je vidět osobní angažovanost. Je navržena náhrada klasického uhlíku ve vodní dýmce elektronickým žhavením. Navrženo je jak žhavení, tak jeho řízení na základě informace z teplotního čidla. Díky špatné dostupnosti a částečně i přenesení aktivity až na konec řešení projektu je výsledné zařízení spíše ve fázi testovacího prototypu. Jako nevyhovující se také ukázalo použité teplotní čidlo. Návrh však byl otestován a zařízení funguje i s přímo nastaveným výkonem žhavení. Pro realizaci byla vytvořena i keramická část pro umístnění žhavení.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání C 38/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) D 13/20
Formální zpracování práce B 17/20
Využití literatury B 8/10
Navrhovaná známka
C
Body
76

Posudek oponenta

Šebesta, Jiří

Předložená bakalářská práce je věnována poněkud netradičnímu návrhu elektronického řízení žhavení vodní dýmky. Základní požadavky zadání student prakticky splnil, problematickou částí je měření žhavící teploty. Obecně lze tento úkol považovat za velmi náročný, především vzhledem k výběru dostupného teplotního čidla a termodynamice žhavící komory. Student navrhl a realizoval kompletní systém triakového řízení žhavení s mikrokontrolérem. Bohužel se nejedná o proporcionální řízení výkonu žhavícího vlákna, ale jen o binární řízení (žhaveno - nežhaveno), což omezuje precizní regulaci žhavící teploty. Drobnou připomínku lze mít i k obvodu snímání průchodu vstupního síťového napětí nulou. V předloženém řešení je zcela zbytečné použití optočlenu, které neumožňuje snímání průchodu nulou pro obě půlperiody síťového napětí a navíc vnáší chybu zpoždění určení průchodu nulou (z důvodu poměrně velkého prahového napětí na elektroluminisenční diodě optočlenu vzhledem k amplitudě transformovaného síťového napětí). Vlastní textová část práce je přehledná a splňuje všechny náležitosti VŠKP, obsahuje minimum gramatických a terminologických chyb a drobné stylistické chyby (chybějící mezery mezi hodnotou a veličinou). Celkově lze práci hodnotit jako zdařilou, výsledné dílo může být po úpravě snímače teploty v žhavící komoře plně funkční.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B 16/20
Odborná úroveň práce B 44/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse B 16/20
Formální zpracování práce A 9/10
Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 31013