JANČAŘÍKOVÁ, M. Testování pryžových těsnících prvků podrobených různým vnějším vlivům [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Bálková, Radka

Slečna Marie Jančaříková, studentka kombinované formy studia, na své diplomové práci od začátku pracovala s velkou iniciativou. Pracovala zcela samostatně a veškerou práci si skvěle zorganizovala včetně provedení časových měření po termo-oxidačním stárnutí tří vzorků těsnících pryžových prvků. Sama navrhla a provedla test botnání. Na výbornou zvládla rešerši k tématu i zpracování velkého množství získaných dat. Práci lze vytknout pouze méně čtivé/provázané podání výsledků, z nichž některé mohly být prezentovány v grafické podobě. Práce velkou měrou přispěla k pochopení termo-oxidačního stárnutí v praxi užívaných těsnících prvků. Práce obsahuje všechny předepsané části, její cíle byly splněny, doporučuji ji proto k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury B
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Poláček, Petr

Diplomová práce se zabývá problematikou testování pryžových těsnících prvků v souvislosti s jejich tepelnou odolností a odolností vůči účinkům tří druhů kapalin v závislosti na čase. Konkrétně se jednalo o výrobky ve formě o-kroužků a západek. Celá diplomová práce je dobře strukturovaná a i přes různá značení vzorků v experimentální části přehledná. Teoretická část dostatečně uvádí postupně do problematiky od stručné charakterizace jednotlivých typů kaučuků se zaměřením na NBR kaučuk, ze kterého jsou vyrobeny právě pryžové prvky přes způsob výroby o-kroužků, vlivy stárnutí až po vybrané metody charakterizace, které většinou byly použity i v této práci. Experimentální část poté srovnává vlastnosti nových vzorků a vzorků podrobených termo-oxidačnímu stárnutí a účinku kapalin. Výsledky jsou vždy přiměřeně podrobně vysvětleny. Vzhledem k působení vnějších vlivů je u metody ATR-FTIR separátně charakterizován povrch a střed vzorku. Na závěr je třeba ocenit způsob zpracování pryžových prvků na vzorky pro jednotlivá měření. Dále je třeba ocenit výběr tématu tj. testování těsnících prvků vzhledem k jejich důležitým aplikacím a dále i časovou náročnost práce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

eVSKP id 86924