HORVÁTHOVÁ, D. Výpočtové modelování akustického projevu převodové skříně [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Řehák, Kamil

Diplomová práce paní Horváthové je zaměřena na shromáždění informací o aplikaci výpočtového modelování z hlediska akustického projevu převodové skříně, s cílem aplikace těchto poznatků na převodové ústrojí určené pro zástavbu do vlaků. Na zpracování diplomové práce paní Horváthová začala intenzivněji pracovat až v průběhu posledního ročníku, což se následně odrazilo ve zpoždění z hlediska numerických simulací, které jsou časově náročné. Na domluvené konzultační hodiny se připojovala vždy připravena. Při zpracování diplomové práce studentka prokázala schopnost aplikace nabytých znalostí pro řešení daného komplexního úkolu, ale i na základě dostupných zdrojů rozvíjet své znalosti. Zhodnocení výsledků jednotlivých variant by bylo možné zpracovat více detailněji. V práci se vyskytuje řada stylistických chyb či nepřesných vyjádření. Práce je psána ve slovenském jazyce, a proto není hodnocena gramatika. Množství použitých zdrojů včetně jejich zaměření by bylo možné jistě více rozšířit především o odborné články. Cíle diplomové práce byly splněny, práci doporučuji k obhajobě s celkovým hodnocením dobře/C.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Prokop, Aleš

Diplomová práce paní Horváthové je zaměřena na predikci akustického projevu skříně převodovky. V první fázi je popsána teorie, jež však převyšuje rozsah, který je ve zbylé práci využíván. Kapitolu zdroje hluku v převodovkách shledávám jako dostatečnou, avšak bylo by možné ji více rozšířit o zdroje z odborných časopisů, kde by bylo možné nalézt více informací i o možných přístupech k řešení. Následně se již v práci studentka věnuje převodové skříni, určené k zástavbě do vlakové soupravy. V práci jsou nejprve stanoveny vlastní frekvence a následně je pro okolí vybraných vlastních frekvencí řešena odezva na definované buzení, a to včetně akustických parametrů. Z hlediska vyhodnocení výsledků bych doporučil se více věnovat oblastem, kdy může být zásadně ovlivněn potenciální příjemce vibrací a hluku, (především ve směru kolejiště, respektive podlaha). Obdobně by pak bylo možné porovnat výsledky jednotlivých konstrukčních úprav a vyvodit závěry, jež by byly přínosné i do praxe. V textu se vyskytují nepřesná vyjádření a řada stylistických chyb. Studentka v rámci zpracování předložené práce prokázala, že je schopna aplikovat znalosti nabyté během předcházejícího studia na řešení daného komplexního problému. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací D
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 136979