SLOBODA, A. Viac-kanálové zariadenie na rozvod elektrickej energie do zátaží [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Jandová, Kristýna

Student Bc. Alexander Sloboda zpracoval svou diplomovou práci na téma Viac-kanálové zariadenie na rozvod elektrickej energie do zátaží ve spolupráci s firmou Honeywell. Závěrečnou práci vhodně rozdělil na teoretickou část, kde provedl rešerši základních bloků zkoumaného zařízení a na praktickou část, kde provedl realizaci zařízení. Vnější úprava a grafické zpracování práce jsou na dobré úrovni. Student magisterského studia využíval možnosti konzultací jak s vedoucí na fakultě, tak s odborným konzultantem ve firmě a přistupoval k plnění úkolů iniciativně. Student vhodně zpracoval doporučenou odbornou literaturou a příslušné zdroje v práci uvedl. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru magisterského studijního programu. Předkládaná práce splnila ve všech bodech zadání. Vzhledem k výše uvedenému a k hodnocení odborného konzultanta hodnotím práci 100 body a doporučuji ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Král, Radek

Předložená práce nejen že beze zbytku naplňuje zadání diplomové práce, dokonce ho i překračuje, neboť diplomant provedl i realizaci svého návrhu, a to jak oživení, tak i zprovoznění. Následně provedl také odstranění chyb v další revizi návrhu. Rád bych vyzdvihl, že diplomant byl nucen se zabývat návrhem mechanické části boxu, kterou posléze realizoval. Diplomová práce je logicky členěna do kapitol, kde prvni kapitola pojednává o teorii AC/DC měničů, regulátorů a spínacích prvků. Druhá kapitola se zabývá funkcí zařízení Power Supply Controller, požadavky na zařízení a blokovou architekturou. Třetí kapitola popisuje návrh bloků napájecích zdrojů a čtvrtá pak návrh ovládacího obvodu pro komunikaci a ovládaní bloků Solid State Relay. V kapitole pět je prezentován návrh výkonových spínacích prvků. Kapitola šest pak popisuje realizaci zařízení a finanční náročnost. Závěr, kapitola sedm, shrnuje zkušenosti z návrhu a realizace. K formální úpravě práce mám jen drobné, nevýznamné připomínky jako jsou překlepy a chybné reference. Diplomant čerpal z velké části ze zdrojů na internetu, z datasheetů nebo z odborných článků. Musel zpracovat a nastudovat velké množství materiálů, o čemž svědčí rozsáhlá část odkazů – literatura. Oceňuji, že diplomant byl nucen skloubit práci HW inženýra a mechanika. Musel prakticky sám provést návrh jak hardware, tak i mechaniky. Ve většině případů v Honeywellu návrh provádí tým - systémový inzenýr spolu s HW a SW inženýry. Dále si musel v podstatě sám provést montáž, zapojení a oživení. Výsledky jeho práce jsou použity jako nedílná součást testovacího a simulačního zařízení pro letadlo Falkon F10X. K celému návrhu mám pouze jednu technickou připomínku. Použitá sběrnice I2C není nejvhodnější na daný typ provedení, pro více-modulové zapojení, kde je požadavek na větší vzdálenost mezi jednotlivýmy moduly. Zařízení nicméně prokázalo svoji funkčnost a spolehlivost během provozu.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 152062