KREJČÍ, O. Realizace malého měniče pro krokové motory řízeného mikropočítačem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Knobloch, Jan

Student pracoval velmi aktivně a samostatně, též projevil vysoké odborné znalosti v oblasti programování a návrhu plošných spojů. Dokázal samostatně využít anglicky psané manuály, ze kterých čerpal. Bakalářská práce je na velmi dobré úrovni a zadání bylo splněno beze zbytku.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce A 20/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Pochyla, Martin

Bakalářská práce se zabývá realizaci malého pohonu s krokovým motorkem. Práce je rozdělena do šesti kapitol. Ve druhé kapitole je poměrně podrobně pojednáno o principu, druhech a důležitých pojmech v oblasti krokových motorů. V této kapitole dále autor řeší, jaké druhy řízení je možné u konkrétního krokového motorku použít. Třetí kapitola pojednáva o návrhu samotného měniče. Řeší se zde spůsob napojení na řídicí část, kterou tvoří vývojová deska s mikroprocesorem MC56F8025. Dále je rozebrán návrh obvodů pro výkonové polovodiče, návrh napájení silové části a budičů. Popsáno je taky zapojení ovládací části, kterou tvoří potenciometr přivedený na A/D převodník a přepínač. Ve čtvrté kapitole autor popisuje programování mikrokontroléru a nastavení jeho periferii. Potřebné jsou periferie pro zpracování vstupních signálů, kterými jsoui A/D převodník a GPIO port. Pro výstupní signály, ovládající budiče výkonových polovodiču je nastaven další GPIO port. Další použitou periferii je časovač PIT, který zajišťuje periodické spouštění A/D konverze, načítání stavu přepínače směru otáčení a použití naměřené hodnoty v programu. Program na základě stavu vstupních proměnných spočítá periodu kroku, zavolá přislušnou funkci, která provede výpočet potřebného stavu výkonových tranzistorů v příštím kroku. Vrácená hodnota se následně zapíše do registrů GPIO portu, čímž dojde k přepnutí výstupů. Autor vytvořil program pro řízení se spínáním jedné fáze, dvou fází, nebo jejich kombinací, čímž je možné u použitého motorku dosáhnout 8-mi taktní řízení. Motor lze krokovat v rozsahu rychlostí 2-800 kroků za sekundu. Poslední kapitola uvádí změřené charakteristiky na samotném zařízení s připojeným motorem. Zde je názorně demonstrován výsledek bakalářské práce a je poukázano na problém s rezonančními kmitočty. Práce je velice komplexní má velmi vysokou úroveň. Spojuje v sobě obsáhlou pohonářskou problematiku – od elektrických strojů přes návrh elektrických obvodů až k vývoji programu pro mikrokontrolér. Z formální stránky práce mám pouze výhrady k neúplnému popisu citovaných zdrojů v seznamu použité literatury.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 50/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 20/20
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
A
Body
98

Otázky

eVSKP id 35701