ŠTRBÍK, T. Metabolická aktivita a možnosti její predikce [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Řehák Kopečková, Barbora

Práce pana Štrbíka se věnuje metabolické aktivitě a možnostem jejího měření a predikce. Student bohužel začal zpracovávat bakalářskou práci až v průběhu měsíce března, což vyústilo ve výraznou časovou tíseň z hlediska jejího dokončení těsně před termínem odevzdání a odrazilo se na zpracování posledních sepsaných kapitol: Abstrakt, Úvod, kapitola Aplikace na vybrané metodě a části Závěru. Zmíněné kapitoly jsou z hlediska stylistiky nedopracované, přičemž v úvodu chybí zcela citace, odkud byly jednotlivé informace čerpány. Nicméně z pohledu gramatiky práce obsahuje malé množství chyb a překlepů. Je ovšem nutné podotknout, že se student ke konci snažil pracovat svědomitě a zahrnovat veškeré připomínky vedoucí, což vedlo ke kvalitně zpracované rešeršní části, kde se student věnuje metodám měření a odhadu metabolické aktivity. Zde bych pouze vytkla chybějící zmínku o mobilních přenosných měřicích zařízeních typu Oxycon Mobile, případně MetaMax. Stěžejní kapitolou práce je část 4 Zhodnocení zjištěných poznatků, kde student zanalyzoval a shrnul veškeré nabyté poznatky v průběhu rešerše a následně vytvořil přehlednou tabulku vstupů, podmínek aplikovatelnosti a míry přesnosti pro jednotlivé možnosti predikce metabolické aktivity. Další důležitá kapitola z hlediska výsledků práce, kapitola 5 Aplikace na vybrané metodě, byla bohužel vyhotovena v posledním týdnu před odevzdáním práce, což se negativně odrazilo na jejím zpracování. Jednotlivé výsledky jsou vzhledem k časové tísni zhodnoceny velice povrchně a zasloužily by si hlubší posouzení s následným vyvozením závěrů. Je ovšem nutné podotknout, že student v rámci této kapitoly vzhledem k času, který k tomu měl, předvedl maximální míru úsilí a v takto krátkém čase nebyl již bohužel prostor na hlubší zamyšlení se nad výsledky porovnání. Výsledná bakalářská práce nicméně splňuje všechny zadané cíle a v rámci času, který byl věnován jejímu zpracování student předvedl maximální úsilí s cílem jejího dokončení. V případě, že by student věnoval práci dané úsilí po celou dobu, která byla určena pro její zpracování, věřím, že by zvládl zahrnout všechny jednotlivé výše zmíněné připomínky. Na základě všech výše zmíněných faktů tedy doporučuji bakalářskou práci studenta Tomáše Štrbíka k obhajobě, a to s výslednou známkou B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Pokorný, Jan

Bakalářská práce se zabývá metabolickou aktivitou a možnosti její predikce, o které pojednává mimo jiné norma ISO 8996. Práce je rozsáhlá, poskytuje zajímavý přehled do této problematiky, a vysvětluje základními pojmy, které jsou v této oblasti nezbytné. Autor čerpal ze zahraniční vědecké literatury, a poskytuje tak informace nad rámec výše zmíněné normy. Logické uspořádání práce je velmi dobré. Čtenář je seznámen s metodou přímé, nepřímé k alometrie a „Doubly labeled water“ využívající odběr vzorků tělesných tekutin a dále pak odhadem metabolické aktivity na základě predikčních rovnic, odhadu ze srdeční frekvence atd. viz Tabulka 14. V technické praxi je obvyklé využití právě těchto odhadů ze srdeční frekvence, v případě potřeby přesnějších dat se používá nepřímá kalorimetrie (např. zařízení Metamax), které umožnuje jak přesné laboratorní testy, tak terénní testy, a funguje na principu měření spotřeby kyslíku a produkce oxidu uhličitého dle Weirovy rovnice. Měření srdeční frekvence je dnes dostupné širší veřejnosti skrze nositelnou elektronikou. Autor tyto dvě metody srovnává v praktické časti práce viz kapitola 5. Grafickou a stylistickou úpravu hodnotím jako dobrou. K lepšímu hodnocení by pomohlo dotáhnout styl tabulek a grafů do lepší podoby a rozlišit jaké tabulky dát do hlavního textu, a které do příloh viz např. str 45-48. Dále bych upozornil na nevhodné odsazení seznamu literatury, neúplný a nepřehledný seznam symbolů a zkratek (např. hledal jsem FM a FMM a nenašel); data v tabulkách kurzivou, její nadměrné používání snižuje čitelnost; nepřehledná časová osa na grafech na str. 58 – 60. Formální nedostatky snižuji jinak obsahově kvalitní práci a proto ji hodnotím VELMI DOBŘE (B)

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 157608