VÍTEK, M. Kardiotokograf - sledování kontrakcí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Úkolem diplomanta bylo prostudovat princip činnosti kardiotokografu při monitorování života plodu. Měl formulovat hlavní požadavky na takové zařízení a definovat parametry sledovaných biosignálů. Zaměřit se měl na snímání kontrakcí dělohy. Cílem vlastní diplomové práce byl systémový návrh kardiotokografu s vymezením parametrů jednotlivých funkčních bloků a následné vypracování obvodového řešení části pro snímání kontrakcí dělohy. Experimentálně měla být ověřena funkce základních funkčních bloků. Na zadaném tématu pracoval diplomant s velkým zaujetím a plným nasazením, naprosto samostatně. Pro snímání kontrakcí zvolil tenzometrický snímač síly firmy Honeywell s následnými přístrojovými zesilovači, A/D převodníkem a mikrokontrolérem ATmega8. Konstruktivně využíval konsultací a nad rámec zadání navržené řešení realizoval včetně jeho mechanického provedení. Předložená práce i doložené výsledky experimentálního ověření svědčí o schopnosti samostatné tvůrčí inženýrské práce. Formální stránka předložené práce je na odpovídající požadované úrovni. Zadání práce bylo v plném rozsahu splněno. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím výborně.
Předložená diplomová práce o rozsahu 71 stran se zabývá systémovým návrhem senzoru kardiotokografu pro sledování kontrakcí dělohy. Úvodní část o rozsahu 20 stran se zabývá popisem metod vnitřního a zevního snímání srdeční aktivity plodu a kontrakcí dělohy v moderním porodnictví. Je citováno z cca 10 literárních pramenů. Následuje stanovení požadavků na kardiotokograf – z hlediska bezpečnosti zařízení a z hlediska parametrů zpracovávaných signálů. Dále se autor v duchu zadání věnuje návrhu senzoru kardiotokografu pro vyhodnocování děložní aktivity. Pro snímání děložních kontrakcí matky byl vybrán přístup snímání pomocí aplanační metody. Diplomant navrhl kompletní obvodové řešení pro zpracování signálu z tenzometru, které obsahuje přístrojový zesilovač, přesný A/D převodník s 12bitovým rozlišením, mikrokontroler ATmega8, obvody nezbytné pro oddělené napájení analogové a digitální větve zapojení a komunikaci přes galvanicky oddělený port USB. Velice kladně hodnotím fakt, že přestože byl firmware mikrokontroleru vytvořen v prostředí Arduino, věnoval se diplomant i vlastnímu zapojení mikrokontroleru a nepoužil žádný předpřipravený modul z čínského e-shopu, jak je dnes většinou zvykem, a celé obvodové řešení je výhradně jeho práce. Kromě elektroniky navrhl a realizoval diplomant i mechanické řešení celého senzoru. Pro zobrazení snímaných signálů na počítači byla vytvořena jednoduchá aplikace v prostředí LabView. Ta přijímá z virtuálního sériového portu měřené vzorky a časové značky vysílané mikrokrokontrolerem. Funkčnost zařízení nebyla z pochopitelných důvodů ověřena reálným měřením kontrakcí dělohy, ale pouze jejich simulací stiskem senzoru v dlani. Předložené ukázky měření dokazují, že realizované zařízení je plně funkční. Po formální stránce je text práce na perfektní úrovni. Diplomová práce působí dojmem, že se diplomant problematice věnoval s plným nasazením a že je schopen samostatně řešit složité inženýrské problémy. Zadání práce bylo bezezbytku splněno, práci hodnotím známkou VÝBORNĚ/97 bodů.
eVSKP id 84485