KRÝCHA, J. Optimalizace síťových dohledových systémů a jejich integrace s nástroji pro podporu uživatelů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Bakalářská práce se zabývá optimalizací dohledových systémů a integrací s help desk nástroji. Při řešení byl implementován nástroj Zabbix do stávající sítě firmy Simac Technik a bylo nastaveno generování několika upozornění. Dále student měl navrhnout a realizovat několik scénářů pro automatizované řešení problémů v síti, ale k tomu nedošlo. Některé nové náměty a nápady probírané na konzultacích následně nebyly realizovány. Text technické zprávy je napsán populární formou, měl by být více odborný. Některá tvrzení jsou nesprávná nebo nepřesná. Zkratky nejsou vysvětleny při prvním použití. Zadání práce považuji za částečně splněné a navrhuji známku E-55 bodů.
Předložená bakalářská práce se zabývá optimalizací síťových dohledových systémů. Student v rámci své práce prostudoval metody pro kontrolu sítě a dohledové nástroje. Následně na základě jednoduchého srovnání realizoval jeden scénář, kde se pokusil ověřit vlastnosti vybraného nástroje. V teoretické části student pracuje s neodbornou literaturou (wikipedia), odkud přímo převzal i obrázek 1.1. V části práce, kde student srovnává jednotlivé nástroje, mohl doplnit i související obrázky. V práci chybí porovnání dohledových nástrojů na reálných zařízeních. V praktické části není jasně uvedeno jaký je důvod přechodu z Nagios na Zabbix. Není zřejmé, proč si student vybral topologii, kterou uvádí na obr. 2.1. Postrádám zde podrobný popis jednotlivých částí topologie, adresaci a důvody proč obsahuje uvedené komponenty. Následující popis (od kapitoly 2.4.) je velmi matoucí. Student mohl podrobněji popsat proč je nutné jednotlivé kroky provést a proč byly použité uvedené parametry. Získané výsledky nejsou v práci vhodně diskutovány. Postrádám zde i hlubší analýzu a testování navrženého systému. Zadání práce považuji za částečně splněné, jelikož se student věnoval pouze jednomu scénáři s jedním dohledovým nástrojem. V práci nejsou vysvětleny některé používané zkratky. Student se v některých částech práce vyjadřuje neodborně nebo zmatečně, např. věta v závěru: ,,Následně se vymyslely skripty pro usnadnění implementace a automatické opravy problémů“. Čtenář pak neví, kde se tyto skripty vzaly. Práci hodnotím známkou E, 55 bodů.
eVSKP id 147276